Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

7 Aralık 2020

2020 Yılı

2020 “ ………………..” YILI

Her sene çeşitli kuruluşlar tarafından  belirli kişi veya konu özelinde bir isim verilerek o yıl ilan edilmekte. Örneğin; 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı tarafından Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı,  Kültür ve Turizm Bakanlığı  tarafından ise  Göbeklitepe yılı ilan edildi. Peki 2020 yılı ne yılı ? Bu yıl  her ne kadar Covid19 ile aklımızda yer etse de aslında 2020 yılı Türkiye ve Dünya’da çeşitli kuruluşlar tarafından farklı başlıklarla  ilan edildi. Gelin bu başlıklara bir göz atalım. 

2020 “Patara” yılı

T.C Kültür ve Turizm bakanlığı  tarafından 2020 yılı Patara yılı ilan edildi. 

Patara antik kenti Fethiye-Kalkan arasında bulunuyor ve Likya’nın en eski şehirlerinden biri. Xanthas vadisinde denize açılabilecek tek yer olması nedeniyle tarih boyunca önemli kentlerden biri olmuştur. “Noel Baba” olarak anılan Saint Nicholas da Pataralıdır. Mitolojik öykülerde ise bu antik kenti su perisi Lykia ve Apollo’nun oğlu Paturus’un kurduğu anlatılmaktadır. Tarihte bu kadar önemli bir yerde olan Patara‘nın Türkiye’nin kültürü ve tarihi değerlerini ön plana çıkarma

k adına Dünya  kültürüne kazandırılması amaçlanmıştır. Turizme kazandırılacak önemli bir kent olma özelliğiyle 2020 yılı Patara yılı olarak yerini almıştır.

2020 “Farabi” yılı

Birleşmiş Milletler Türk bilgini ve filozof Farabi’nin doğumunun 1150. yıl dönümü̈ dolayısıyla, 2020’yi Dünya Farabi yılı ilan etti. Avrupa da  “Alphaeabius” olarak bilinen Farabi Türkistan’da doğdu. İslam’ın altın çağında yaşamış felsefe, matematik, mantık, gökbilim ve musiki gibi bir çok alanda eser yazmış bir filozoftur. Farabi daha hayattayken İslam aydınları tarafından “İkinci üstad” unvanı verilmiştir. “Birinci üstad” unvanı ise yine İslam aydınları tarafından “Aristoteles’e verilmiştir. İslamiyet ile Platon ve Aristoteles’in felsefesini bağdaştırmaya çalışmış ve bu yüzden İslam felsefesinin kurucusu olarak bilinmektedir.

2020 “Abay Kunanbay” yılı

TÜRKSOY( Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) Daimi Konseyi kararı ile 2020 yılı, doğumunun 175. yılı dolayısıyla 2020 yılını Kazak aydını Abay Kunanbay Yılı olarak ilan etti. Kazakistan’da dünyaya gelen Abay, din ilimlerinin yanında edebiyat, tarih coğrafya gibi bir çok bilim dalıyla uğraştı. Kazak yazılı edebiyatının kurucusu sayılan Abay Kunanbay modern Kazak edebiyatının da önemli temsilcilerinden biridir. Kazak edebiyatına yaptığı pek çok yenilikler ile Kazak aydınları için örnek teşkil etmiştir. Daha önce de  UNESCO tarafından doğumunun 150. Yılı dolayısıyla 19915 yılı Abay yılı ilan edilmişti.

020 “Hemşirelik ve Ebeler” yılı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Florence Nightingale’in hemşirelik alanına yaptığı katkılardan ve doğumunun iki yüzüncü yılı olması nedeniyle 2020 yılını ‘Hemşire ve Ebeler Yılı’ ilan etti. Hemşirelerin sağlık hizmetlerinde “köprü” görevi gördüğünü, halk ile sağlık sistemi arasında çok önemli bir bağlantı kurduğuna değinen DSÖ ilan edilen bu yıl kapsamında Hemşireler ve Ebeler için mükemmel bir standardın teşvik edecek, hemşireleri sahada tutmak ve daha iyi çalışma ortamı sağlayacak çalışmalar yapılmasını amaçlamaktadır.

 

Beyza Kurt

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla