Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

11 Eylül 2020

Ortadoğu’yu Değiştiren Adamdan Gençleri Değiştiren Proje

Her şey 90’lı yılların sonunda başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olan ve hassas talaşlı imalat işiyle uğraşan, bizzat Necmettin Erbakan Hoca’dan ders alan ve gözü hep göklerde olan bir makine mühendisinin telefonu çaldı. Telefonda, Şırnak’ta bulunan 6. Motorlu İç Güvenlik Piyade Tugayı’nda görev yapan Piyade Yarbay Melih Gülova vardı. Mühendisimizi ve ekibini önemli bir proje için tugaya davet ediyordu. Bu daveti geri çevirmeyen ve “Biz bu işi beceremeyiz.” Umutsuzluk karanlığına düşmüş olan her genci aydınlatacak ışığı yakan isim Özdemir Bayraktar’dan başkası değildi.

Sonra ne mi oldu? O bölgede şehit kanlarını gören ve bu acıların bitmesi için Bayraktar ailesine Gabar Dağı’nın eteklerine bir atölye kuruldu. Atölyede çalışmalar 2006’ya kadar sürdü. Bu atölyede Özdemir, Haluk ve Selçuk Bayraktar’ın çalışmalarının sonucunda Türkiye’nin ilk mini gözlem İHA’sı üretildi. Ardından çok geçmeden gözler bu projeye çevrildi. Bu projeden hoşlanmayanlar kollarını sıvayıp işe koyuldu. 9 Haziran 2007’de Şırnak’ta cami tadilatı için bir köye hareket eden aracın içinde olan milli İHA projesinin fikir babası Piyade Yarbay Melih Gülova yola döşenen mayının infilak etmesi sonucu şehit düştü. Bayraktarlar ise farklı zamanlarda 4 trafik kazası geçirdi.

Son olarak 26 Haziran 2014’te Baykar Makine’nin muhasebe departmanında çalışan Özdemir Bayraktar’ın yeğeni Mehmet Mert Bayraktar yatağında boğazı kesilmiş bir şekilde bulundu ve katilleri hiç bulunamadı. 2014 Baykar ve bu ülke için sadece trajediden ibaret değildi. Yılların hayali, emeği, ümidi artık meyve vermeye başlamıştı. Çünkü milli İHA’ların (Bayraktar TB2) ilk teslimatı bu yıl gerçekleşti ve dünyada İHA üretebilen beşinci ülke konumuna geldik.

Bu teslimattan sonra Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Ortadoğu’da dengeler bu yıldan sonra değişti ve dünyada oynanan teknoloji yarışı oyununun kartları yeniden dağıtıldı. Bu yıldan sonra milli hava savunma sistemleri, milli savaş gemileri, milli füzeler ve yakın zamanda şahit olduğumuz yerli otomobilimiz domino taşı misali peşi sıra yıkılıp geldiler. Tüm bu olaylar zorluklara göğüs geren, yılmayan ve etrafındaki herkesi bu işi yapabileceğine ikna eden, bu ortamlarda olgunlaşan bir genç mühendisi ön plana çıkarttı. Bu genç mühendis ise Selçuk Bayraktar’dı.

Yazının başında belirttiğim gibi her şey “Biz bu işi beceremeyiz” umutsuzluk karanlığından çıkmakla başladı. Tüm Bayraktar ailesi içinde Selçuk Bayraktar’ı özel yapan şey işte bu karanlığı aydınlatmak için çıktığı yoldu. 2017’de T3 (Türkiye Teknoloji Takımı) Vakfı’nı kurmasıyla asıl hedefini anlaşıldı. Türkiye’de yıllarca Müslüman kesimler için bilimden uzak kimseler tabirleri kullanıldı. Ama bu ülkede bir genç mühendis ortaya çıkıp: “Bu gençler bilimle de uğraşırlar fıkıhla da. Otomobil de yaparlar insansız su altı da. Aynı zamanda Kur’an da okurlar.” dedi. Gerçekten de öyle oldu ve biz yaptık.

Bize yobaz diyen zihniyete rağmen içinde bulunduğum takım ile 2 senedir insansız sualtı aracı üzerinde çalışıyor ve T3 vakfının düzenlemiş olduğu Teknofest’e katılıyoruz. Şimdilerde gençlerin modası olan ve her mühendislik öğrencisin “Mutlaka katılmalıyım” dediği yarışma: Teknofest. Bazen okul kantininde kulak misafiri oluyorum yan masalara. Eskiden siyasetten ya da üniversite ortamından bahsedilen masalarda artık bu sene katılacakları yarışmanın şartnamesinden ve tasarlayacakları araçlardan bahsediliyor. Her gencin hayalleri arasına artık Teknofest’te birinci olan takım arasında olmak girdi. İşte Selçuk Bayraktar Ortadoğu’yu değiştirmekten çok daha önemli bir işi başardı, gençlerin gündemini değiştirdi. Bu ülke artık şunu iyi anladı Müslüman gençler isterse tüm dünyayı değiştirecek, gençlerin gündemlerini değiştirecek işleri başarabilirler. Artık gençler: “Biz bu işi beceremeyiz” cümlesi yerine: “Biz ne zaman bu işi de yapacağız.” diyorlar. Rabbim bizlere de ümmeti aydınlatacak projeleri başarmayı nasip etsin. Vesselam.                                                                                                                 AHMED MUSAB YILDIZ

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla