Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

17 Temmuz 2021

Ab-ı Çeşm

Ey bitap çehre! Nedir bu çektiğin acıların kanıtı olan kırışıklıkların. Hayret!  Nasıl da hayat yorgunluğunun sana bıraktığı emaneti sahiplenip gözaltı torbalarına doldurmuşsun. Keşke torbana biraz da ab-ı çeşm koysaydın. Bu kurak hissizliğine su serperdi. Ayazın verdiği aymaz soğukluk üşütmüş mimiklerini. İnsanlığın harap olmuş duvarına benzemiş yüzün. 

    Kızma bana! Ben sen ısın isterim. Sende iyi bilirsin ki gülüş, yüzü ısıtır. Yaz getirir yüze. Gerçi bende pek manasız konuştum. Sen ne bilirsin yazı!  Senin havan hep güzle kış mekiği. İlmek ilmek işli güzün cansızlığı yüzüne. Oturtamadığın her duygu savrulmuş gitmiş yüzünden güzle beraber. Geriye don bir suret kalmış seni sirete dönüştüren. 

    Ne olur dinle beni! Denizin hırçın dalgasını uysallaştıran senin çatık kaşını düzeltmez mi? Heybetli dağların karını eriten yüzünün karını eritmez mi? Göğe mavilik çalan ve yedi renk veren, senin mimiklerini renklendirmez mi? Hadi ama! Sende iyi biliyorsun ki bunların hepsi ab-ı çeşm ile gelir. Sonrası zaten şemsin habercisi… 

     Çevirme yüzünü, geçip gitme bu duygu selinden. Sen insansın insan! Duygularına giydiğin bu maskeyi ne için çorak, ayaz bırakırsın? Hadi torbalarındaki ağırlığı ovuştur da boşalsın yükün. Acılarını sal, yazı getirecek müjde için. Bırak kırışıklıklarına tuzlu su merhem olsun. İzin ver sana da bahar gelsin! Bir kerede sen dirilişe şahit ol. Canlılık gelsin insanlık adına çehrene. 

    Utanma! Ne zaman dağ kendine gelen güneşe sırt çevirmiş. Hangi çöl susuzluğunu gizlemiş. Hangi çiçek açmaktan utanmış ki sen çehrene ab-ı çeşmin gelmesinden utanır sıkılırsın. Bak onlar her sene yenilenir. Çünkü ab-ı çeşm ile onlara bahar gelir. Sana da gelsin. Nasıl olduğunuzu soranlara, bir kerecik olsun yüreğinle yüzün adına, geçtiğimiz bahar diye başlayan cümleler kurabil. Mevsimler geçsin insanlığına yaraşır şekilde çehrenden. Yüreğinin taşıyamadığı yükleri göz torbalarına alnının kırışıklıklarına hapsetme. Bırak ıslatsın onları ab-ı çeşm. Bahar gelsin onunla beraber. Güzü gören savrulan, ayazı gören hissizleşen çehrene, tüm bunların geçici mevsim geçişleri olduğunu hatırlat. Bahar gelsin çiçek gibi açsın yüzün yeni umutlara. Şems gelsin kızartsın kahkahada kaynatırcasına yüzünü. Mevsim dünyasında ısınsın yüreğinle yüzün,  bir sonraki güze kadar. Ama her sene ısrarla güzde ve kışta, geçtiğimiz bahar diye başlayan cümleler kurabil. Kurabil ki güzün geçeceğine kışın biteceğine ve yine baharın geleceğine dair umudun olsun.

 

Ab-ı çeşmi çehrelerinden sakınan, tüm kurak yüzler içindir bu çağrım. Çehrelerine baharı getirmek için herkesi Çerçi’de bekliyorum. Gelin baharlanalım.  Geçtiğimiz bahar adlı umut  koleksiyonları yapalım… 

 

Ş. Gül TİRAKİ

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla