Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

11 Eylül 2020

Bilim İnsanları Simüle Edilen Ay Tozundan Oksijen Üretiyor

Avrupalı araştırmacılar, ay tozunun simüle edilmiş örneklerinden solunabilir oksijeni çıka-rabilen bir sistem üzerinde çalışıyorlar. Glasgow Üniversitesi’nden kimyager Beth Lomax Avrupa Uzay Ajansı (ESA) basın açıklamasında, “Ay’da bulunan kaynaklardan oksijen üretmek, hem nefes almak hem de yerel roket yakıtı üretiminde gelecekteki ay yerleşimcileri için son derece yarar-lı olacaktır,” dedi. Lomax, meslektaşı Alexandre Meurisse ile birlikte ay tozundan oksijen üreten bir prototip üzerine çalışıyor. Şu anda sistemlerini Hollanda’nın Noordwijk şehrinde bulunan Avrupa Uzay Araştırma ve Teknoloji Merkezi’nin (ESTEC) Malzeme ve Elektrik Bileşenleri Laboratuvarı’nda test ediyorlar. Yaptıkları prototip şu an için çalışıyor fakat bu sistemi ay yüzeyindeki sıcaklık ve basınç gibi değerlere uygun olarak yapmaları gerekiyor. Lomax ve Meurisse şu an için simüle edilmiş ay tozu kullanıyorlar ve gerçek ay tozu üzerinde de aynı sonuçları almayı ümit ediyorlar.
NASA tarafından yürütülen Apollo görevleri sırasında dünyaya getirilen ay parçalarının %40 ila 45 oranında oksijen içerdiği Avrupa Uzay Ajansı tarafından teyit edildi. Avrupa Uzay Araştırmaları ve Teknoloji Merkezi (ESTEC) bilim adamları şu an ay tozundan oksijen elde edebilmek için kimyasal tepkimeler bulmaya çalışıyor.
ESTEC bilim adamları 2020’nin ortalarına doğru ayda işlevsel olarak çalışabilecek bir versiyona sahip olmayı hedefliyorlar. Bu tür cihazlarla donatılmış ay yüzeyinde, gelecekteki ay kaşifleri ve kolonistler daha kolay nefes alabilecekler.
Ay tozu şu an için çok değerli gibi görünebilir fakat NASA, Apollo görevleri sırasında dünyaya getirilen ay tozlarının yarattığı potansiyel tehlikeler hakkında son derece endişeliydi. Daha sonraları yapılan deneyler ve araştırmalar ay tozunun in-san hücrelerini öldürebildiğini hatta insan DNA’sını değiştirebileceğini ispatlar nitelikteydi.

UBER, Paket Servislerde Drone Kullanmayı Planlıyor

Son zamanlarda adını çokça duyduğumuz ve halen 58 ülkede faaliyet gösteren UBER geçtiğimiz günlerde, restoranların paket servis sistemini daha kolay ve hızlı bir şekilde yapa-bilmesi için 6 pervaneli bir drone tasarladığını duyurdu. Eğer her şey UBER’in planladığı gibi giderse yıl sonunu beklemeden ilk drone modelini paket teslimatı yapıyorken görebileceğiz.

UBER’in tasarladığı bu drone iki kişilik paket servis yapmak üzere tasarlandı. Altı rotorlu dönen kanatlara sahip olan araç, dikey olarak kalkış ve iniş yapabilir ve yükleme-boşaltma süresi dahil olmak üzere maksimum 8 dakika seyahat edebilir ve yaklaşık olarak 20 kilometre mesafe kat edebilir. Şu an için uçuş süresi çok az olsa bile gelecekte daha da geliştirilebileceğini düşünürsek gayet başarılı ve heyecan verici bir proje olduğunu söylemek su götürmez.

UBER, planladıkları teslimat sistemini şöyle açıklıyor. Bir müşteri yemek siparişi verdiğinde, restoran yemeği hazırlayacak ve daha sonra bir drone üzerine yükleyecek. Daha sonra drone, önceden belirlenmiş bir bırakma noktasına doğru uçacak ve paketi teslimat noktasına indirecek. UBER tarafından belirlenmiş buluşma noktasında bir kurye paketi teslim alacak ve kalan son kilometreleri de kat ederek müşterilere paketlerini teslim edecek. Önümüzdeki yazdan itibaren UBER, bu drone’u San Diego’daki yemek teslimatları için kullanmak istiyor. Başlangıçta kulağa çok zahmetli bir süreç gibi gelse de İstanbul gibi milyonlarca kişinin yaşadığı ve trafik sorunlarının olduğu kalabalık şehirlerde zamandan tasarruf etmek adına drone teslimat sistemi gayet kullanışlı olabilir.

3B Tarama Sisteminde Çığır Açacak Yeni Bir Teknoloji Geliştirildi

Ürün geliştirme aşamasında gayet kullanışlı bir araç olan Go! SCAN 3D, hayli karmaşık olan yüzeyleri bile saliseler içerisinde tarayıp modelleyebiliyor ve bunu yaparken 0,05 mm gibi oldukça küçük bir hata oranıyla çalışıyor. Saniye başına 1.500.000 ölçüm yapabilme kapasitesine sahip olan bu alet 3B modelleme yazılımlarıyla sorunsuz ve koordineli bir şekilde çalışabiliyor. Herhangi bir ön hazırlığa gerek kalmadan saniyeler içerisinde kullanıma hazır moda getirilebiliyor. 1,25 kg ağırlığıyla çok rahat bir kullanış hissi veriyor ve bu sayede en zor alanlara bile kolayca ulaşmamızı sağlıyor. 3B tarama yaparken aynı zamanda renkleri ve geometrik şekilleri ayırt ederek daha verimli sonuçlar elde ediyor.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla