Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

26 Aralık 2020

Brotherhood Between Races

The notion of brotherhood can be seen from different angles. It can refer to the blood relations you have with your siblings, the one that makes you Family. It can stands for the kinship you have with your childhood friend, a person with whom you have experienced life, gathered a lot of memories and bonded for life.  Brotherhood may also be referred to the alliances between nations or races. Either due to historical or geographical ties.

One of the most difficult “type of brotherhood” is the one between races. Building this kind of relations demands firstly and mostly acquaintance. If the person is strange to me, whose ways are different from mine, naturally repel me. 

People are always intimidated by change and anything that represents it so , because races are usually so widely apart from each other, geographically and in race characteristics, as color, form, features, language, mode of dress and manner of living, therefore strangers to each other. 

However, many have managed to build such relationships within different races.  

This reminds me of a quotation by C. JoyBell C. “We are all equal in the fact that we are all different. We are all the same in the fact that we will never be the same. We are united by the reality that all colours and all cultures are distinct & individual. We are harmonious in the reality that we are all held to this earth by the same gravity. We don’t share blood, but we share the air that keeps us alive. “

When I first came to Turkey as a student I knew no one, had no relatives neither friends but a Moroccan girl with whom I shared the flat but after a while left for another city. Which, pushed me out of my comfort zone, to go out and try to make new friends. At first, many miss understandings took place, due to the several differences in culture and mind set but, with time we grew to learn how to understand and accept each other’s differences and embrace them. Despite the fights or quarrels we bonded beautifully by celebrating special occasions like family does, sharing secrets, gossip, tears, fights , kept each other’s backs and helped one another . This definitely shows that Brotherhood between races can be difficult but not impossible. 

Irklar Arası Kardeşlik

Kardeşlik kavramı birçok farklı açıdan düşünülebilir. Sizi aile yapan ve kardeşlerinizle sahip olduğunuz kan ilişkilerine göndermede bulunabilir. Yaşamı deneyimlediğiniz, birçok anı topladığınız ve hayat bağı kurduğunuz çocukluk arkadaşınızla olan yakınlık anlamına gelebilir. Kardeşlik aynı zamanda uluslar veya ırklar arasındaki birlikteliklere de atıfta bulunabilir. Tarihi ya da coğrafi bağlardan dolayı.

En zor kardeşlik türlerinden biri ırklar arası olandır. Bu tür ilişkiler kurmak, öncelikle ve çoğunlukla tanışıklık gerektirir. Tarzları benimkinden farklı olanlar bana garip geliyorsa, doğal olarak çekici de gelemez. 

İnsanlar her zaman değişimden ve onu temsil eden şeylerden korkarlar, çünkü ırklar genellikle coğrafi olarak ve ırk özellikleri bakımından (renk, biçim, özellikler, dil, giyim tarzı ve yaşam tarzı gibi) birbirlerinden çok uzaktır, dolayısıyla birbirlerine yabancıdırlar. 

Bununla birlikte, birçok farklı ırk bu tür ilişkiler kurmayı başardı. 

Bu bana C. JoyBell C.’nin “Hepimiz farklı olduğumuz için eşitiz.” sözünü hatırlatıyor. Hepimiz, asla aynı olmayacağımız gerçeğinde aynıyız. Tüm renklerin ve tüm kültürlerin farklı ve öznel olduğu gerçeğiyle hemfikiriz. Hepimizin aynı yerçekimi tarafından bu dünyaya tutunduğumuz gerçeğinde hemfikiriz. Kanımız ortak değil ama bizi hayatta tutan aynı havayı paylaşıyoruz. 

Türkiye’ye öğrenci olarak ilk geldiğimde, hiçkimseyi tanımıyordum. Ne akrabam ne de arkadaşlarım vardı, sadece aynı daireyi paylaştığım ama bir süre sonra başka bir şehre giden Faslı bir kız vardı. Bu da beni konfor alanımdan çıkarıp yeni arkadaşlar edinmeye itti. İlk başta, kültür ve zihniyetteki çeşitli farklılıklar nedeniyle birçok yanlış anlaşılma oldu, ancak zamanla birbirimizin farklılıklarını nasıl anlayıp kabul edeceğimizi ve onları nasıl benimseyeceğimizi öğrenmeye başladık. Kavgalara veya dalaşmalara rağmen, bir aile gibi özel günleri kutlayarak, sırları paylaşarak, dedikoduları, gözyaşlarını, kavgaları paylaşarak, birbirimizin arkasını kollayarak ve birbirimize yardım ederek güzelce bağlandık. Bu kesinlikle ırklar arası kardeşliğin zor olabileceğini ama imkansız olmadığını gösteriyor. 

 

İlham AGOUR  

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla