Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

26 Aralık 2020

Brotherhood

“The opportunity for brotherhood presents itself every time you meet a human being.” ― Jane Wyman

First of all I would like to give an insight on what brotherhood is: Brotherhood is fellowship, an alliance, a feeling of friendship and understanding between one another. It’s the bonding of young men of different backgrounds and beliefs who practice good faith in their fraternity values by following in their founder’s footsteps. These are only a few things that give you an idea of what brotherhood is. We all have our own chapters and I’m sure brotherhood may be different for most fraternities, but as the Greeks say, “Its hard to give one answer about brotherhood, because you need to join to experience what it really is. There is no one definition.” 

As my mother always used to say “Always be your brothers keeper” and it took me a while to understand what it really meant, until today I can only guess what it means because the phrase on its own can be interpreted in a lot of ways but I always choose the simplest one which is; everyone you meet is fighting a battle in their own way so do the best you can and make a difference in every way you can. No matter how little, always remember to be your brothers keeper, because at the end of the day we only have our brothers love and support. Being brothers is bigger than what separates you as a people, it is more than just race, color, religion, nationality, language or culture it is more than what meets the eye. Brotherhood is more than just a concept its a way of life. 

There cannot be enduring peace, prosperity, equality and brotherhood in this world if our aims are so separate and divergent, we have to accept that at the end of the day we are people, all alike, sharing the Earth amongst ourselves and also with other sentient beings, all of whom have an equal role and stake in the state of this planet. People in history have given their take on this matter and some went as far as contributing immensely to this concept. The strive for brotherhood is endless and it’s a beautiful thing. In the words of Peter E. Terzick “You cannot see brotherhood; neither can you hear it nor taste it. But you can feel it a hundred times a day. It is the pat on the back when things look gloomy. It is the smile of encouragement when the way seems hard. It is the helping hand when the burden becomes unbearable.”

KARDEŞLİK

“Bir insanla her tanıştığınızda kardeşlik fırsatı kendini gösterir.” – Jane Wyman

Öncelikle kardeşliğin ne olduğuna dair bir fikir vermek istiyorum: Kardeşlik dostluktur, bir ittifaktır, bir dostluk duygusudur ve aradaki anlayıştır. Bu, kurucularının izinden giderek kardeşlik değerlerine iyi niyetle yaklaşan farklı geçmişlere ve inançlara sahip genç insanların bağlarıdır. Bunlar, size kardeşliğin ne olduğu hakkında fikir veren sadece birkaç şeydir. Hepimizin kendi tanımları var ve eminim kardeşlik çoğumuz için  farklı olabilir, ancak Yunanlıların dediği gibi, “Kardeşlik hakkında tek bir cevap vermek zor, çünkü onunla tecrübeye katılmanız gerekiyor. Tek bir tanımı yok. ” 

Annem her zaman “Daima kardeşlerinin koruyucusu ol.” derdi ve bunun gerçekte ne manaya geldiğini anlamam biraz zaman aldı, bugüne kadar bunun ne anlama geldiğini ancak tahmin edebiliyordum çünkü bu ifade tek başına birçok şekilde yorumlanabilir. Ama ben her zaman en basit olanı seçerim; tanıştığınız herkes kendi tarzıyla mücadele ediyor, bu yüzden elinizden gelenin en iyisini yapın ve yapabileceğiniz her şekilde bir fark yaratın. Ne kadar az olursa olsun, daima kardeşinizin koruyucusu olmayı unutmayın, çünkü günün sonunda sadece kardeşlerimizin sevgisi ve desteği var. Kardeş olmak, sizi bir halk olarak ayıran şeyden daha büyüktür; ırk, renk, din, milliyet, dil veya kültürden çok, görünenden daha fazlasıdır. Kardeşlik bir kavramdan daha fazlasıdır, bir yaşam tarzıdır. 

Hedeflerimiz çok ayrı ve farklı olursa bu dünyada kalıcı barış, refah, eşitlik ve kardeşlik olamaz. Günün sonunda hepimiz, dünyayı kendi aramızda ve diğerleriyle paylaşan benzer insanlar olduğumuzu ve bu gezegenin durumunda hepsi eşit rol ve menfaat sahibi olan duyarlı varlıklar olduğumuzu kabul etmeliyiz. Tarihte insanlar bu konuyu ele aldılar ve bazıları bu kavrama son derece büyük katkıda bulundular. Kardeşlik çabası sonsuzdur ve bu güzel bir şeydir. Peter E. Terzick’in sözleriyle “Kardeşliği göremezsiniz; ne duyabilir ne de tadabilirsiniz. Ama bunu günde yüz kez hissedebilirsiniz. İşler kasvetli göründüğünde sırtının sıvazlanmasıdır. Yol zor göründüğünde cesaretin gülüşüdür. Yük dayanılmaz hale geldiğinde yardım elidir. “

 

Hassan SANUSI BAYERO  

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla