Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

22 Ekim 2020

Bu Bizim Kırılmış Noktamız

İnsanın kendi iç dünyasına yabancı olması kadar vahim bir düşünce yoktur galiba. Çünkü kişinin kendi iç dünyasına yabancı olması demek aslında inancına, şükrüne, ibadetine, kendi gerçeğine yabancı olması demektir. Kendine yabancı olan kişi; yaşarken, inanırken, şükrederken ve hatta Rabbine dua ederken bile aklıyla kalbinin birbiriyle uyuşmadığını, deyim yerindeyse özü ile sözünün bir olmadığını hisseder. Ruhuna yabancı olmak ise iradeyi koruyamayarak nefes alınan her vakitte, yaşadığı olaylarda, atacağı her adımda karar verirken akıl ile kalbin dengesini oturtamamaktan kaynaklanır. Akl-ı selim olabilmeyi başarmak demek; bir yönüyle de insanın özünde olanın, Yaradan’ın farkına varması ve akıl ile özün çatışmaması için kişinin kendi kendine kalkan oluşturabilmesidir.
İnsanın kendi kişiliğiyle uyuşmayan alışkanlıkları fark edebilmek kimi zaman hemen fark edilebilir kimi zamansa uzun vakit alabilir. Bu fark edilişin değişik zamanlar alması da yanlışlarının şuuruna varmaması ve devamında da inancına ters düşüp düşmediği noktasında tefekkür etmemesinden kaynaklanır.
Bireyin kendi kırılma noktalarını belirleyebilmesi, hatalarını görmesi, yanlış ve doğruyu ayırt edebilen teraziyi oluşturabilmesi ilk adım olacaktır. Bir yandan sahip olduğumuz ve şimdiye kadar yığın şeklinde biriktirdiğimiz günahlarımızı, hatalarımızı ve eksikliklerimizi; öte yandan yığından ziyade daha çok azınlıkta kalan iyiliklerimizi, doğrularımızı ve yaptığımız bütün güzellikleri görmek için, en önemlisi de kendimiz olabilmek ve kendimizi tanımak için adımlarımızı artırmak gerekir.
Yabancılaşmanın engellenebilmesinin anahtarı olan tefekkür, öze dönüş ve akl-ı selim’e ulaşabilmek için ilk ipucu; seni, eşref-i mahlûkatı Yaratan’ı tanımak, O’na güvenmek ve amellerimizi salih amele çevirmek için gayret sarf etmek…

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla