Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

5 Aralık 2020

Bugün Aslında Dündü

1993 yılı ABD yapımı olan “Gorundhog Day” filmi Türkçe’ye “Bugün aslında dündü” olarak çevrilmiştir. Filmin asıl senaryosunun 50 yapımcı ile görüşülüp kabul alınamamasının ardından iyimserliği ve ustalığı ile tanınan ünlü yönetmen Harold Ramis’in tecrübesinde hayat bulmuştur. Ramis senaryonun derinliğini fark etmiş olacak ki tüm zamanların en iyi 27. Senaryosu seçilmesine de imkan sağlamış. İyi yönetmen ve  senaryo başrolü canlandıran Bill Murray’ın yeteneği ile birleşince de ortaya defalarca izlenesi bir film çıkmış diyebiliriz.

Rutin bir hayatı olan Phil Connors bir hava durumu spikeri. Kendini beğenmiş, kaba ve bencil taraflarıyla tanınan Phil’in filmin sonunda nasıl da bambaşka birine dönüştüğüne şahit olmaktayız. Sıradan bir program çekim günüyle başlayan film ilerleyen dakikalarında, “Aynı gün  ve aynı kasabanın içine sıkışsaydık ne olurdu?” gibi bir soru ile bizi baş başa bırakıyor.  Küçük bir kasabaya görevi için gitmek zorunda kalan ve yollar kapalı olduğu için geri dönemeyen Phil ertesi sabah saat 06:00’da uyandığında tekrar aynı güne uyandığını fark etmesiyle kendini bir belirsizliğin içinde bulur . Her sabah aynı yerde aynı saatte aynı güne uyandığını kimseye inandırmaz çünkü diğerleri bunun farkında değildir. Onlar için yeni başladıkları bir gündür sadece. Kendisini kimseye anlatamayan Phil bu durumun tadını çıkarmaya ve dilediği her şeyi yapmaya başlar. Dilediği her şeyden sınırsızca yer, istediği kadar para harcar, hırsızlık yapar, gezer, eğlenir, tam anlamıyla gününü gün eder. Nefsinin tüm arzuları mübahtır artık onun için. Hoşlandığı iş arkadaşı Rita’yı da kendine bağlamak için türlü yollar denemektedir. Her gün onun hakkında yeni bir şeyler öğrenerek onun sevgisini kazanmaya çalışsa da Rita bir şeylerin yapay olduğunun ve kalbine tesir etmediğinin farkındadır. Phil’in hesaba katmadığı bir şey vardır. İnsan ilişkileri, bağ kurmak, provayla ve hesaplamalarla olacak bir şey değildir. Ne kadar prova yaparsak yapalım aslında olmadığımız biri gibi davransak da bunun gerçekçi olmayacağını açıkça anlarız. Tüm bu uğraşlarının karşılık bulmadığını gören Phill için artık umutsuzluk başlar ve çareyi intihar etmekte bulur. Fakat ne kadar intihar etse de yine aynı güne aynı yerde uyanmaktadır.

Bu durumunu kabullendikten sonra artık Phil için farkındalık ve olgunlaşma süreci başlamıştır. Her gün yanından umursamayarak geçtiği dilenci artık onun için anlamlıdır, yolda karşılaşıp kaçmaya çalıştığı eski arkadaşı, küçümsediği iş arkadaşları değer kazanır. Kibrinden bencilliğinden ve hilekarlığından sıyrılıp çevresinde gördüğü herkese iyimser yaklaşmaktadır. Zor durumda kalan insanlara yardım etmekte ve gönül kazanmaktadır. Onun için bir gün, bir günden çok daha fazlasıdır artık. Kendini ve diğer insanları daha çok sevmeye ve değer vermeye başlamıştır. Piyano çalmayı bile öğrenmiş, içindeki ince ruhu ve gömülü olan iyiyi dışarı çıkararak iç dünyasını genişletmiş, insan olmaklığın tadına varmıştır. Sonunda Rita’nın da sevgisini kazanmış aynı günün kehanetinden de kurtulmuştur. Phil’in o kasabada ne kadar süre aynı güne uyandığı belirsiz olsa da bunun bir önemi kalmaz. Çünkü Phil artık hangi günü yaşarsa yaşasın onun için her gün yeni bir gündür artık.

Phil’in hikayesi bize ne kadar ütopik gelse de çok da yabancı değiliz bu senaryoya. Filmi izledikten sonra monotonluğundan şikayetçi olduğumuz bu hayatın kendi irademize bağlı olduğunu, görenin göz değil gönül,  yaşayanın beden değil ruh olduğunu anlıyoruz  ve “Yaşamak yorulmaktır. İnanmak cesaret ister: Olmak Cesareti” diyen Kemal Sayar’ı anımsıyoruz…

Yaşamın günlerden değil anlardan ibaret olduğunu, Tanpınar’ın  “Ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında, yekpare geniş bir anın parçalanmaz akışında” dizelerini hatırlayarak hissediyoruz.

Efendimizin  “iki günü birbirine eşit olan ziyandadır.” Hadis-i şerifimizi pusulamız bilip aynı günün başka bir an’ında yola çıkıyoruz…

Kader Şahin

 

 

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla