Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

14 Eylül 2020

Coronovirus Explained

Günümüzün büyük sorunlarına kısa cevaplar arayan bir belgesel serisi;Explained.

Joe Posner, Ezra Klein ikilisinin imzasını taşıyan serinin 2018’den bu yana iki sezonu yayınlandı. İlk iki sezonu boyunca “Uzayda hayat var mı?”, “Irkçılık çalışanların maaşına da yansıyor mu?”, “Yapay et üretimi mümkün mü?” sorularına 20-25 dakikalık seri cevaplar aramanın yanı sıra, monogami, dövme, e-spor gibi günün kavramlarına yeni tanımlar getiren, Youtube videoları gibi kısa estetiğini kullanan bir belgesel.

TheExplained serinin ikinci sezonundaki bölümlerinden biri de 7 Kasım 2019’da yayınlanan TheNextPandemic. Tesadüfen Çin, Wuhan’daki ilk vakalardan sadece bir ay önce yayınlanan TheNextPandemic, dünyaçapında viral olmuş virüs salgınlarını konu eden, veba salgınları, İspanyol Gribi gibi önemli örneklerden günümüzdeki Sars, Mers salgınlarını dile getiren bir bölümdü.

Coronavirus, Explained

Coronavirus, Explained’in ilk bölümü, Explained serisinin ikinci sezonundaki TheNextPandemic bölümünden gö-rüntülerle ve bu bölümde yayınlanmayan röportajlarla başlıyor. Koronavirüsün de kaynağı olarak görülen zoonozvi-rüslerinin tanımını yeniden anımsatan, Bill Gates’in savaşlardan daha da tehlikeli gördüğü salgın hastalıklarla ilgili konuşmasının yinelendiği bölüm, ardından Dr. Peter Dazsak’la gerçekleştirdikleri röportaja da yer veriyor. Dazsak, bütün dünyanın mücadele ettiği koronavirüsün,yarasalardan alınan örneklerden tespit ettikleri yüzlerce virüsten sa-dece biri olduğunu söylüyor. Coronavirus, Explained belgeselinTheNextPandemic bölümünden yola çıkıp, “bizsöy-lemiştik” diyor ve koronavirüs hakkında şu ana dek medyadan öğrendiklerimizden çok da farklı bir tabloyu ortaya koymuyor. Ancak tarihin tekerrür ettiğinin altını çiziyor. Örneğin yeni tip koronavirüsün, virüslerin ölümcüllük oranını ortaya çıkartan tarih çizelgesinde nasıl bir noktada duracağına dair, ürkütücü mü rahatlatıcı mı olacağına izleyip kendimizin karar vermesi gereken bir yapısı var belgeselin. Aynı zamanda sosyal mesafeyi korumanın ve virüslere karşı insanoğlunun 700 yıldır en büyük önlemi olan karantinanın önemine dairdegüçlü örnekler sunuyor Coronavirüs, Explained.

Coronavirüs, Explained bölümü yeni tip koronavirüsün karşısında en güçlü silahlarımızdan biri olabilecek aşı çalışmalarına ve bilimsel tedavi yöntemlerine de değiniyor finalinde. Ancak aşı ve tedaviye dair umutlu açıklamaların ardı ardına sıralandığı bölüm, pek derinleşemeden sona eriyor. Bu salgının (ve ileride çıkabilecek başka salgınların) en önemli kaynağı nedir sorusuna, doğanın ve hayvanların dengesini acımasızca bozmamız olduğunun altını çiziyor CoronavirusExplained. CoronavirusExplained, bugüne dek öğrendiklerimizi yineleyen yapısı olduğunu ve salgınla ilgili her dakika yeni bir bilginin ortaya atıldığı  ortamda kesin bir bilgi edinmek için iyi bir toplama içerdiğini olduğunu dile getirelim.

Adil Karakaya

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla