Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

5 Aralık 2020

Dijital Haçlı Seferleri

Dijital Haçlı Seferleri Okan Özbay ve Dr. Murat Dağıtmaç’ın beraber kaleme aldığı eseridir. Yüzyıllar önce başlayan haçlı seferlerinin teknolojinin gelişmesiyle beraber kendini bize fark ettirmeden nasıl dönüştüğünü anlatıyor. Eskiden topraklarımızı işgal etmek isteyen batılılar artık zihinlerimizi işgal etmek istiyor. Gelişen ve dönüşen teknolojik ağlar aslında biz farkına varmasak da ruhumuzu ele geçirmek için üretilen araçlardır.

  Kitapta dijital haçlı seferlerinin nasıl başladığı, internetin, bilgisayarın, sosyal ağların nasıl üretildiği ve sonrasında bunların bizleri ele geçirmek için nasıl kullanıldığı anlatılıyor. Dijital dönüşümle birlikte zihnimizin neye nasıl dönüştüğüne dikkat çekiyor. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber internet hayatımızda daha çok rol almaya başladı. İnternetin neden ve nasıl ortaya çıktığını, hangi amaçlar için düşünüldüğü, nerelerde kullanıldığı, nasıl yaygınlaştığı kronolojik olarak anlatılmış. İnternetin bir sonucu olan dijital medyanın toplumu sosyolojik, kültürel ve ekonomik açıdan etkilemeye nasıl başladığını anlatıyor. Yine sosyolojik olarak bireylerin hangi mecralar da neden buluştuğunu, kültürün nasıl dönüştüğünü, ekonomik olarak kapitalist sermayenin bu gücü kendi amaçları doğrultusunda nasıl kullanıldığı anlatılıyor. 4. kuvvet olarak görülen medyanın küresel ölçekte islamofobiyi görsel objeler ile nasıl körüklemeye başladığına da değiniliyor. Bahsettiğimiz bu olayların insan üzerinde gerçekleştirdiği ve insana nasıl etki ettiğini belirten, öğrenmek için insan zihnine ve psikolojisine değinilmiş ve bu olaylara karşı bilinç oluşturmak için kendimize sormamız gereken sorular sorulmuş. 

Geçmişten günümüze kültür ve medeniyetimizi anlatırken dijitalleşme ile gelen batı medeniyetinin sonucunda hiçte iyi olmayan bir gidişatta olduğu belirtilmiş. Sosyal medyanın günümüzde en çok kullanılan mecraları olan Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp ve Google’ın yayın hayatına ne zaman ve nasıl başladığı, kullanıcı sayıları, fonksiyonları, kullanan kitlenin özelliklerine değinilmiş. Bu mecraları kullanan erkeklerin, kadınların ve çocukların sosyal medyayı neden kullandıkları ve onları bekleyen tehlikelere işaret edilmiş. İnsan psikolojisini anlayarak meseleye bakıp insanın zihnen nasıl ele geçirildiği, daha sonrasında insandan başlayarak toplumun nasıl yönlendirildiği üzerinde genişçe durulmuş.

Psikolojik ve sosyolojik tahliller yaparak meseleye kişisel, toplumsal ve ekonomik yönden inceleyerek, geçmişten günümüze neler olup bittiğini, kendimize sormamız gereken soruları sorarak idrak ettiriyor. 4 bölüm ve 15 başlıktan oluşan bu kitabı en yakın zamanda okumanızı tavsiye eder ve iyi okumalar dilerim.


Furkan Karataş

4.8 5 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla