Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

21 Ekim 2020

Dünya ve İnsanlık

Günümüzde dünya ve insanlık büyük sorunların ve fırtınaların pençesinde kıyamete doğru hızla ilerliyor. Peygamber efendimiz (s.a.v.) dönemindeki cahilliği yaşıyoruz. Bu yüzden zulüm, zorbalık, açgözlülük, bencillik, iktidar hırsı, sonu gelmez arzu ve ihtiraslar önüne geçilemez bir hâl aldı.

Müslümanlar gelişen teknoloji ile beraber kültürlerin birbirine benzetilmeye çalışılmasıyla başlayan, değerlerin yenilendiği bir zaman diliminde geleceğe damga vurabilecek bir yol ayrımıyla karşı karşıya. Ya oluşacak olan felaketlere göz yumacaklar ya da bin dört yüz yıllık tarihlerinde yepyeni bir sayfa açacaklar. Dünya üzerindeki Müslümanlar bu kararsızlığın ortaya çıkardığı acıları çekiyorlar. Bir karar verip,  düzgün bir adım atıp, asil bir duruş sergilemek zorundalar.

Dünyanın dört bir yanında nefret, haksızlık, adaletsizlik ve kin yüzünden ülkeler yerle bir oluyor, beldeler yok oluyor, çocuklar yetim-öksüz kalıyor; anne babalar çocuklarından oluyor, birçok bölgede Müslümanlar zulüm altında kalıyor. Batı ülkelerinin Müslüman coğrafyaları üzerindeki emelleri yüzünden bugün baktığımızda Suriye, Filistin, Irak, Afganistan, Tunus, Cezayir gibi pek çok Müslüman ülke zulüm altında. İslam coğrafyasında her dakika yeni bir göç meydana geliyor. Müslümanlar kendi öz yurtlarından oluyorlar. Kendi vatanımızın topraklarında her gün sömürgecilerin yeni oyunlarına şahitlik ediyoruz. Yüzyıllar öncesinde Yüce Rabbimiz;”Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz.” diyerek insanların bu dünyaya gönderiliş gayesini açıklıyor. Ne yazık ki insanlar dünyanın gösterişlerine ve özgürlük arayışına kapıldığı için bu gayeyi görmezden geliyor. Artık apaçık bir gerçek var ki: İnsanların, bütün insanlığa Rahman’ın rahmet kapılarını açacak, kişisellik için değil hak için, adalet, onur ve hakikat ilkeleri için çabalayıp gelecek nesillere aktaracak gençlere ihtiyacı var.

İnsanoğlu o rahmet kapılarını açmayı başarınca köküne su bırakılan fidan gibi başları göğe yükselecektir. Hakiki bir Asım’ın Nesli’nin oluşması lazım. Bu neslin oluşturacağı hakikât ilkelerini, adaleti, onuru, barışı, sevgiyi, insanlık iklimine çevirerek, ete kemiğe bürünen sarsılmaz bir gövdeye dönüştürüp hayatın ve ahiretin tadını çıkarması lazım.

Asım’ın Nesli nasıl mı olmalı? Tam bir Asım’ı simgeleyebilmeli. Çok okumalı öncelikle. Kendi ülkesinin bütün entelektüel birikimine sahip olmalı. Gerek sanat, gerek siyaset, gerek kültür, gerek İslami değer gerekse spor. Her dalda, her alanda bilgi sahibi olmalı. Bunun yanında diğer değer ve kültürlere saygılı olmalıdır. Onları da kavrayabilmelidir.

Ah yürek yakan içler acısı Kudüs! Ah kanayan yara Filistin!

Ah çaresizliğin sembolü Suriye! Sabredin bir Asım’ın nesli doğuyor, doğmaya da devam edecektir. Bir kapı kapanacak, diğer kapı açılacak.

Umutların tükendiği yerlerde yeni sevdalar yeşerecek. Bekleyin ve görün.

Şüheda VAROL

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla