Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

18 Temmuz 2021

En Değerli Hazinemiz: Dilimiz

Milletleri birbirinden ayıran en önemli özellik o milletlerin dil, gelenek ve görenekleri yani kültürel değerleridir. Bu değerler bir milleti millet yapan unsurlardır. Her milletin  geleneği, göreneği, adetleri, dünya görüşleri, sanat anlayışları ve en önemlisi tarihi geçmişi vardır. Bununla birlikte milletlerin dili ve kendine ait anlaşma şekli vardır.

 Bizim ülkemizin dili Türkçe’dir. Atatürk: “Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felaketler içinde ahlakını, ananelerini, hatıralarını, menfaatlerini kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyi­nin dili sayesinde muhafaza olduğunu görüyor. Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir.” diyor. Ahlaksız, ananesiz, hatırasız, kalpsiz, zihinsel bir millet yaşayabilir mi? Varlığını sürdürebilir mi?

Dilimiz bizi biz yapan önemli unsurlardandır diyoruz ama bu denli değerli hazinemiz olan dilimize hak ettiği değeri vermiyoruz. Biraz dikkat kesildiğimizde yabancı kelimeleri kendi dilimizden daha çok kullandığımızı fark ediyoruz. 

Yabancı sözcüklerin bu denli fazla kullanılmasıyla dilimizi istila etmesine izin veriyoruz. Örneğin çevremizdeki birçok işyerinin yabancı ad taşıdığını , aldığımız birçok ürününde  yine markasının yabancı isimli olduğunu biliyoruz.  Yine baktığımızda sosyal medya paylaşımlarında Türkçe’den uzaklaşmış birçok ifadenin bulunduğunu göreceğiz. Bu durumun normalleştirilmiş olması ise dilimize yaptığımız en büyük haksızlık aslında. Böylesine geniş bir dil hazinesine sahip olan bir milletin dili, başka dillerin yanında bu kadar basite indirgenmesi oldukça vahim bir durumdur. Yabancı terimleri günlük yaşamımıza bütünleştirerek  kendi benliğimizi kaybetme durumumuz olduğunun farkında bile değiliz. Yabancı diller havalı duruyor diye kendi dilimize bu zulmü reva görmemeliyiz.  

Dilimiz ulusumuzun ruhudur, zihnidir, zekasıdır. Bunları yitiren bir ulusun ayakta kalması ise mümkün olmamıştır. Elbette farklı diller öğrenmeliyiz. Ama bilmeliyiz ki tüm dillerden en kıymetlisi kendi dilimizdir. Bu konuda bize düşen görev dil hazinemizin farkına varmak, onu korumak ve gelecek nesillere en güzel şekilde aktarmaktır. Aksi takdirde milleti oluşturan fertleri birbirine bağlayan dilimizi kaybetmekle karşı karşıya kalabiliriz.

 

Ayşe GÖZ

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla