Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

19 Ekim 2020

İçimdeki Sonsuz Güç Özgüven

Eski kitapları okuyordum.
Efsaneleri ve destanları.
Achilles ve altınları.
Merkül ve yetenekleri.
Spiderman’in gücü.
Ve Batman’in yumrukları.
” Ve açıkçası kendimi bu listede göremiyorum “diyor İngiliz müzik grubu Coldplay .Süper kahramanlar listesi…
Bize motivasyon vermek için hep böyle kahramanlar kullanılır. Olağanüstü güçlere ve özgüvene sahip karakterler..
Öyle ya işte tam da burada başlar kırılma noktaları. Birçok kişinin kendini bu listede görememesinin nedeni nitekim özgüvensizliktir.
Özgüven hakkında birinden bahsedecek ve örnek gösterecek olursam şüphesiz Bruce Lee olurdu. Kendine olan güvenini ve filmlerde yakaladığı başarısını nasıl elde etmiş acaba?
Önce filmlerden başlayalım. Kung Fu filmlerinin efsane oyuncusundan…
Filmlerinde tasarladığı bazı sahneler Hong Kong ve Uzak doğu sinemasını etkilemekle kalmayıp Hollywood’u da etkiledi ve ilham almasını sağladı. Üstelik bazen doğuyla batıyı dövüştürmesine rağmen.
The Way Of Dragon filmindeki Batılı adamla dövüştüğü sahnede her şey semboliktir. Batılı sarışın adama karşı siyahlara bürünmüş. Doğunun çocuğu Batı medeniyetinin sembollerinden olan kolezyumda karşı karşıya gelirler. Satranç kadar stratejik bir savaş başlar aralarında ve mücadelenin galibi bellidir. Bruce Lee rakibini yere serse de üstünü örtmeyi unutmaz.
Bu seviyeye gelebilmek kolay olmamış elbette. Çok mücadele vermiş. Not defterine şunu yazmış;
“Kendime güvenimi geliştirmek için her gün 10 dakikamı ayıracağım.
Kızı Shannon Lee’nin anlattığına göre her gün bu hedefe ulaşmak için yapması gerekenleri düşünür ve hemen harekete geçermiş. Öyle ya Amelia Earthat’in deyimiyle de ” En zoru harekete geçmek. Gerisi azim ve kararlılıkla geliyor. Lee’nin notları arasında şöyle bir sözü var;
“Eylem kendine güven ve öz saygıya giden yüksek bir yoldur. Bu yol açık olduğunda tüm enerjiler üzerinden akar .”
18 yaşında kendi hayatıyla ilgili çok önemli bir karar alır ve hemen eyleme dökerek eğitimi için ABD’ye gidiyor. Daha fazla ilim her zaman vardır. Önemli olan bilginin peşinden koşabilmek azimle harekete geçmek. Lee’nin yaptığı da tam olarak bu. Üniversiteye gidiyor ve ne eğitimi alıyor biliyor musunuz?
FELSEFE.
Sadece vücudunu değil aklını da çalıştırmak istiyor. Kuvvetiyle kalmayıp aklıyla zafer kazanmak istiyor. Çünkü Bruce Lee ne istediğini çok iyi biliyor. Bunu daha 21 yaşındayken yazdığı mektuptan anlayabiliyoruz ; ” İyi bir yaşam için iki yol vardır. Biri çok çalışmakla elde edilir diğeri hayal gücüyle (tabi bu da çalışmayı gerektirmekte) diyor. O ikisini de birleştirmeyi başarmış gibi görünüyor ki mektubundan anlıyoruz ; “Benim hayatımın bir parçası Kung Fu. Karakterlerimin ve fikirlerimin gelişmesinde bu sanatın etkisi çok büyük. Kung Fu’yu fiziksel bir kültür, akıl eğitimimin bir şekli, kendimi savunma metodum ve bir yaşam biçimi olarak görüyorum”.
Spiderman’ın gücü Herkül’ün yetenekleri olmadan geliştirmiş kendini…
İnanarak ve harekete geçerek. İşte bu bakış açısı bakın onu nasıl değiştirmiş. Kendisiyle yapılan röportaja değinmek istiyorum. Bu kez bir film setinde dövüşmüyor bir TV stüdyosunda. Ama ilginçtir ki karakterlerimiz The Way Of Dragon filmindekiyle neredeyse aynı. Yine karşıda Sarışın Batılı ve Doğunun Esmer çocuğu bu kez vücutlarıyla dövüşmüyor. Batılı sorduğu soruyla yeni bir hamle yapıyor;
“Kendinizi bir Çinli olarak mı görüyorsunuz yoksa Kuzey Amerikalı olarak mı? Sorudaki bu ince detaya en az dövüş teknikleri kadar güçlü bir cevap veriyor Bruce Lee.
“Kendimi ne olarak görmek istediğimi söyleyeyim mi? Bir insan olarak…
Vücudu kadar zihnini geliştirdiği, verdiği cevaplarıyla apaçık ortada;
Çünkü Konfüçyüs’ün dediği gibi “Ancak gökyüzünün altında, mutlulukların altında bir tek aile bulunur. Sadece onu meydana getiren kişiler farklıdır.” Nitekim hayatın felsefesini çözmüş edasıyla sözlerine devam edecekti.
“Zihnini boşalt. Su gibi formsuz ol şekilsiz ol. Şimdi suyu bir bardağa doldurursan, su bardak olur. Onu şişeye koy o zaman şişe olur. Onu çaydanlığa doldur o zaman çaydanlık olur. Su akabilir ya da parçalayabilir. Su gibi ol dostum… ”
Bruce Lee’nin söylediklerine kulak vermem imkânsız. Kendini bu derece iyi eğitebilmiş birinin yaptığı şey sadece istemek ve harekete geçmek. Süper güçleri yoktu, fakat kendine olan bir inancı vardı. Belki süper güçlerimiz olmayabilir, fakat süper şeyler yapabileceğimize inanabiliriz.
Eski kitapları okuyordum.
Efsaneleri ve destanları.
Achilles ve altınları.
Herkül ve yetenekleri.
Spiderman’in gücü.
Ve Batman’in yumrukları.
“Ve açıkçası kendimi artık bu listede görebiliyorum.”

Sümeyye Tavur

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla