Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

26 Aralık 2020

Impact of Western Culture on Teenagers of Eastern Countries

Commonly refers to a set of countries that are pro-dominantly white (although other foreign nationalities seem to have equal rights in these countries), rich and democratic. These countries are known by their high standards of living and education, human rights, food security, and so on.

Countries that are considered “WESTERN COUNTRIES” include: United States of America, Canada, Australia, United Kingdom, France, Germany, Spain,New Zealand…Most other European Union countries. However, we call “EASTERN COUNTRIES” those who are poor or not more developed.Some call them countries of “Second or Third World”refering to their category in terms of living level.By the way,while talking about “WESTERN CULTURE”,automatically we refer to the culture of developed countries.

Some people from Eastern Countries think that; If you were born or live in any of the Western Countries,you have right to consider yourself lucky and proud of that. Of course they are right to think so,but there is no evident in that because some people living in Eastern Countries esteem feeling good in their respective places and feel proud staying under their traditional roots and culture.

According to Dr. SarvepalliRadhakrishnan“Civilization is what we have, culture is what we are”. In every society youth is considered as one of the strengths of this one. Though each society is called to take care of and protect it from any kind of invasion included cultural one. Giving that culture aspect seems not more visible by many society;that is why some of Easternsocieties arelosing their dignity, their independence and then their identity.With this, Western Countries use culture as a weapon to destroy psychologicallyEastern Countriesespecially teenagers who are more easilyinfluenceable.For example,Eastern teenagers like to talk in English or Frenchand love to make fun of their own mother tongue. In some corners of Eastern Countries teenagers feel ashamed even touching the feet of their elders or going to the temple which are ones of their culture. Instead they will love to visit bars and late night parties. Earlier Eastern people wear clothes to cover their body but today they wear its for fashion so as to look more trendy and modern. According to Eastern teenager’s thoughts, the more you expose, the more modern you are. 

Most of Eastern countries even poor; they are friendlier.They are like a tree whose roots are culture, tradition, harmony and brotherhood but today it’s replaced by American Idol on MTV, You Tube and Google,Watsapp,socializing on Facebook and Myspace…; Their healthy and delicious foods like foufou(Africa) andVietnamese Pho(Asian) has been replaced by Leading fast food chain shops such as Kentucky Fried Chicken(KFC) and McDonald which are making people obese at a young age; Their traditional good dance and sweet songs are replaced by glamorous Hollywood actors and western singers which are mesmerising Eastern teenagers into plastic surgery;Their good local language Bantu (Africa) and Türkçe(Asian) are replaced by Anglo Saxon one(English, French) by calling them official language…;Eastern countries teenagers often suffer from the loss of their own unique culture. In short they areunconsciously and involuntarily consuming, western cultures.

 

In this age of modernization everything has become modern even the humans with stylish haircut, outlook, dresses and even our attitude.The inundation of Westernculture is undeniable and it has effects that are both unconsciously beneficial and detrimental in our daily lives.As someone said “too much of anything is never good”, the enthusiasm to learn things of other nations is not wrong, but they should not be done at the expense of our traditions and culture.As adaptation of anything and everything is good but when it’s in the limits and leads to the development of our society.One of reason for which Eastern countries are targeted by Western countries is because Eastern Countries culture is strong. But instead of taking care of this they are just forgetting their culture and are totally influenced by the western one as they feel it to be more attractive, trendy and modern which has given the top most priority in today’s world.It’s good that we are adapting western culture by keeping our own culture on zenith”. Said Dr. SarvepalliRadhakrishnanan Indian philosopher.

BATI KÜLTÜRÜNÜN DOĞU ÜLKELERİNİN GENÇLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Batı, genellikle beyazların baskın olduğu (farklı yabancı uyrukluların da bu ülkelerde eşit haklara sahip görünmelerine rağmen), zengin ve demokratik bir grup ülkeyi ifade eder. Bu ülkeler yüksek yaşam ve eğitim standartları, insan hakları, gıda güvenliği vb. ile tanınırlar.

‘Batı Ülkeleri’ olarak kabul edilen ülkeler şunlardır: Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İspanya, Yeni Zelanda… Diğer birçoğu da Avrupa Birliği üyesi ülkeler. Ancak fakir olan veya gelişmiş olmayanlara ‘Doğu Ülkeleri’ diyoruz. Bazıları yaşam düzeyi açısından kendi kategorilerine atıfta bulunarak onlara “İkinci veya Üçüncü Dünya Ülkeleri’ diyor. Her “Batı Kültürü” tabirini kullanırken aslında bizzat gelişmiş ülkelerin kültürüne atıfta bulunuyoruz.

Doğu ülkelerindeki bazı insanlar; Batı ülkelerinden herhangi birinde doğmuş veya yaşıyorsanız, kendinizi şanslı bulma ve bundan gurur duyma hakkına sahip olduğunuzu düşünüyor. Elbette öyle düşünmekte haklılar, ancak bunun bir kanıtı yok çünkü Doğu ülkelerinde yaşayan kimi insanlar da kendi memleketlerinde kendilerini iyi hissetmeye değer veriyorlar ve geleneksel kökleri ve kültürleri altında yaşamaktan gurur duyuyorlar.

Dr. Sarvepalli Radhakrishnan’a göre; “Medeniyet, sahip olduğumuz şeydir, kültür ise biziz”.  Gençlik, her toplumda güçlü yönlerden biri olarak kabul edilir. Her toplum, kültürel dahil her türlü istiladan gençlerini korumaya davet eder. Bu göz önünde bulundurulduğunda kültürel özelliklerin pek çok toplum tarafından görünür olmadığı söylenebilir; bu nedenle bazı Doğu toplumları saygınlıklarını, bağımsızlıklarını ve ardından kimliklerini kaybediyorlar. Bununla birlikte Batı ülkeleri, Doğu ülkelerinin özellikle daha kolay etkilenebilen gençlerini psikolojik olarak yok etmek için kültürü bir silah olarak kullanıyor. Örneğin, doğulu gençler İngilizce veya Fransızca konuşmayı ve kendi ana dilleriyle dalga geçmeyi severler. Doğu ülkelerinin bazı yerlerinde gençler, büyüklerinin ayaklarına dokunmaktan veya kültürlerinin tapınağa gitmekten bile utanıyorlar. Bunun yerine barları ve gece partilerine katılmayı seviyorlar. Önceki doğulu insanlar vücutlarını örtmek için kıyafet giyerler ama bugün modaya daha uygun ve modern görünmek için güncele uygun giyinirler. 

Doğu ülkelerinin çoğu, fakir olanlar dahi, sıcak kanlıdırlar. Kökleri kültür, gelenek, uyum ve kardeşlik olan bir ağaç gibidirler ama bugün yerini MTV’deki Amerikan idolleri, YouTube, Google, Facebook, Whatsapp ve Myspace’de sosyalleşen tipler almıştır. Foufou (Afrika) ve Vietnamlı Pho (Asya) gibi sağlıklı ve lezzetli yiyeceklerin yerini, insanları genç yaşta obez yapan Kentucky Fried Chicken (KFC) ve McDonald’s gibi önde gelen fast food zinciri dükkanları almıştır. Geleneksel güzel dansları ve tatlı şarkılarının yerini, doğulu gençleri estetik ameliyata sürükleyen göz alıcı Hollywood oyuncuları ve batılı şarkıcılar alıyor. Güzel yerel dilleri olan Bantu (Afrika) ve Türkçe (Asya) gibi dillerin yerini Anglo Sakson (İngilizce, Fransızca) diller alıyor. Doğu ülkelerinde gençler genellikle kendi özgün kültürlerinin yitirilmesinden muzdariptir. Kısacası, Batılı kültürleri bilinçsizce ve istemeden tüketiyorlar.

 

Bu modernleşme çağında, şık saç kesimi, görünümü, kıyafetleri ve hatta tavrımız bile modern hale geldi. Batı kültürünün sel gibi akışı yadsınamaz ve günlük hayatımıza bilinçsizce, hem faydalı hem de zararlı etkileri var. “Her şeyin çoğu zarar.” dedikleri gibi, diğer ulusların bir şeyler öğrenme hevesi yanlış değildir, ancak geleneklerimiz ve kültürümüz pahasına yapılmamalıdır. Her şeyin adaptasyonu iyi sayılabilir; ancak sınırlar içinde olduğunda. Doğu ülkelerinin Batı ülkeleri tarafından hedef alınmasının bir nedeni de kültürünün güçlü olmasıdır. Doğu ülkelerinin insanları ise buna karşılık sadece kültürlerini unutuyorlar ve günümüz dünyasının en baş önceliği olan daha çekici, modaya uygun ve modern olduğunu düşündükleri için batı kültüründen etkileniyorlar. Kendi kültürümüzü zirvede tutarak batı kültürünü benimsiyor olmamız güzel.”diyor Hintli filozof Dr. Sarvepalli Radhakrishnanan.

Shebani Shirzad

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla