Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

21 Ekim 2020

İnsan Ötesi

İnsanların kemmiyet ve keyfiyet kavgası yaptığı bir dünyada yaşıyoruz. Objeleri kelimeleri zihnimizde bu kaygılar ile canlandırıyoruz. Dokunduğumuz, hissettiğimiz kelimeler kemmiyet kaygısıyla, göremediğimiz, duyamadığımız kelimeler keyfiyet kaygısıyla doğuyor, şekilleniyor zihnimizde.

Akıl, idrâkimizi kaos korkusundan kurtaran zihin aydınlığında doğan düzen ve disiplindir. Düzen ve ahenk devam etmenin, ilerlemenin anahtarlarıdır. Düzen çoklukta birlik aramak demektir. Milyarlarca hücrenin birleşerek bir uyum içinde insanı oluşturması gibi. Çoklukları anarşiden, kaostan kurtarıp bir etmektir düzen. İşte bu yüzden olsa gerek insan idraki bir ve mutlak olan varlıktan ilgisini hiçbir zaman kesememektedir. Her daim o tek ve gerçek varlığı anlamaya, onu bulmaya çalışır. İnsanlar beşeri unsurlardan ayrılarak kendilerini inzivaya çekerler.

İnziva kişinin tekamülünde bir merhaledir. Bir duraksama anıdır. İnsanın kabuktan öze gidiş anıdır. Maddelerin, yansımaların olduğu bu dünyadan geçerek tek ve gerçek, mutlak varlığa yani Allah’a ulaşmasıdır.

İnsanoğlu yaratılış gayesi olarak hep bu dünyadaki yerini merak etmiştir, işte bu duraklama anında insan kendine bir yer edinmeye, bir başka deyiş ile kendi özünü bulmaya çalışır. Şüphesiz bu durumda en şerefli makam insanın yeryüzünde Allah’ın yansıması yani halifesi olmasıdır. Peygamberler başta olmak üzere Allah’a inanan insanlar sık sık inzivaya çekilirlerdi, yeryüzünün halifeleri Allah’ın kelamını yeryüzünde yayarken kendi benliklerini hatırlarlardı.

İçinde yaşadığımız şu günlerde de dünyamızda bir duraksama anı var. Beşeri objeler anlamlarını yitirmekle kalmıyor, İnsanoğlu kurduğu medeniyetle övünürken acziyetinin farkına varıyor. İnsanlar kalıplaşmış kaygılarını (iş hayatı, gelecek kaygısı vs.) bir kenara bırakıp özüne inmeye başlıyor, insanlık madde ütopyasından ayrılıyor. Düşünüyor “Ben neden yaratıldım?” İnsan fıtratında maneviyat vardır, insanoğlu robot gibi çalışamaz, bir amaç etrafında birleşmesi gerekir. Bir dönem kapanıp yeni bir dönem başlarken Rabbim bizi de dünyadaki halifelerinden eylesin vesselam.

Ahmet Furkan GÖKDAŞ

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla