Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

14 Eylül 2020

İyi Ki Varsın Şükür

Şükür,  içinde birçok anlam barındırır ama biz bunların birçoğunu bilmeyiz. Bilmeme nedenimiz bizden midir? Yoksa şükrün kendini gizlemesinden midir?   Bilemedim…

Şükrün kelime anlamıyla başlayayım önce; Allah’a duyulan minnet diye geçiyor sözlükte şükür.  Bence bu minnetin gösterilmesinde devreye giriyor insan. Şükrü ifade ediş bazen sözle oluyor bazen yapılan hareketlerle. Şöyle başımızı kaldırıp baktığımızda şükür edecek şeyler hep buluruz. Bu bazen sağlığımız için olur, bazen de ailemiz için. Böyle zamanlarda şükrümüzü nasıl göstereceğimize dikkat etmemiz gerektiği kanaatindeyim.  Şükrümüzü dilimizle, düşüncelerimizle ettikten sonra hareketlerimizle de desteklememiz gerekir. Annemiz hayatta ve sağlıklı diye şükrediyorsak bu, Allah’ın bize bahşettiği bir lütuftur. Buna karşılık olarak O’nun anne-baba ile ilgili emirlerini yerine getirmeliyiz. Saygımızda kusur göstermemeliyiz. Eğer ekonomik gücümüz için buna da şükür diyorsak Allah yolunda harcamayı da bilmeliyiz. Eğer hamdolsun Müslümanım diyorsak İslam’ın şartlarını da yerine getirmeliyiz. Bu bazen nefsimize ağır gelir. İşte gerçek şükür nefse ağır geleni de yapabilmektir.

Şükürlerimizi pekiştirdikçe şükrün anlamını daha iyi kavrarız. Üstad bu konu hakkında “Sana şükredebildiğim için şükürler olsun Allah’ım.” demiştir. Bizler de bu anlayışla hareket edersek hayata farklı pencereden bakma yetisine sahip oluruz inşallah. Hayata farklı bakmak bize baktığımız resmin arkasındaki sırrı kavrayabilmeyi, bizim resmi çizeni tanıyabilmemizi sağlar.

Şükrü sadece insanda aramak da yanlıştır bana göre. Bazen bir yağmurun şakırtısında, bir kuşun kanat çırpışında, bazen de bir kedinin bakışında görürüz. Toprağa kavuşan yağmurun şükür sesleridir belki o şakırtılar, her çırptığında kanadını uçabildiği için şükrediyordur belki kuşlar. Arif Nihat Asya “Su içen kuşun her yudumda gagasını göklere kaldırarak şükür ettiğini gördüm.” demiş. Bizler de görmeliyiz doğanın şükrünü, görmeliyiz ki kendimize dersler çıkartalım. Aldığımız her ders yazılsın kalbimize. Yazıla yazıla dolsun kalbimiz. Dolsun ki bizler de şükredebildiğimiz için şükredelim. Sahip olduklarımız için şükredelim, şükredelim ki bunların kıymetini bilelim.

Şükürler olsun Allah’ım dünümüze, bugünümüze, yarınımıza, her anımıza şükürler olsun.

Asena Nüveyba Taştan

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla