Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

14 Eylül 2020

“Kim”liğimiz Üzerine Düşünceler

Gerçek şudur ki, bizler bu fani dünyada sadece misafir olarak yaşıyoruz. Lakin dünyayı keşfe çıkan, bilinmezliklerin peşinde koşan bir insan acaba kendi varlığının ne kadar farkındadır? Çevrenin, hayatın ve insanın ayrıntılarıyla, eksiklikleriyle ilgilenen biri acaba kendi eksikliklerinin ne ölçüde bilincindedir?

İnsanın ayrıntıları ve eksiklikleri dedik. Tüm bunlara takılı kalırken ne olduğumuzu, bizden neler istenildiğini, bizim ise neler yaptığımızı göremeyebiliyoruz. Oysa insan önce kendinde ki o parlak ayrıntıyı fark etmeye çalışsa, eksikliklerini görebilse, yanlışlarını onarmaya çalış-sa mutluluk ve huzur kapıları açılmayacak mı-dır? Hepimiz bundan şikâyetçi değil miyiz? Bu şikâyetlere, bu yakınmalara karşı rotayı kendimize doğru çizmekten kaçınıyoruz. Bu da bizi gittikçe bizden uzaklaştırıyor. Huzurdan, mutluluktan, sevgiden ve daha birçok değerlerimizden uzaklaştırıyor.

Yorulduğumuzu, bir şeylere yetişemediğimizi söylüyoruz. Gelecek kaygısıyla solduruyoruz tüm renklerimizi. Taşların altına koymuyoruz ellerimizi. Üretmiyoruz, tüketiyoruz. Tükettikçe de tükeniyoruz. Sevmiyoruz en çok da kendimizi. Buna bile vakit ayıramıyoruz. Savruluyo-ruz başkalarının savurduğu rastgele yerlere.

Kendimize dönelim. En güzel yoldur kendimize giden yol. Vakit kendimize dönme vaktidir. Sapmadan başka kıyılara, başka karartılara. Dosdoğru ilerleyelim bizi biz yapan o aydın-lık yolda. Kolay olmayacak elbette. Önceleri çaktığımız o çiviler ayaklarımıza dolanacak. Takılıp düşebiliriz de. Kalkmalıyız pes etme-den. Sökmeliyiz o çivileri birer birer. Çivilerden geriye boşluklar da kalacak evet, o boşluklara baktıkça çektiğimiz zorlukları getirelim gözler önüne, başka çiviler çakmayalım. Mutlu olalım. Huzurla kalalım…

Gamze Çamlıbel

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla