Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

11 Eylül 2020

Kitleler Psikolojisi

Medeniyetlerin değişimi arkasında hep kitlelerin bulunduğu fiilî hareketler etkili olmuş gibi görünse de esas olan sebep kavimlerin zihninde yer alan düşünce değişimidir.

Bu değişimin gücü eserde belirtilen burjuva sınıfında kabul görülen yazarlarca oldukça şaşkınlık getirmiş ve bu fikir bilimin tükendiği görüşünü beraberinde sürüklemiştir. Fakat bilim tükenmemiş, kitlelerin denetimi altına girmiştir. Yazarların bilime dair olan fikir değişikliğinin sebebi hükmeden konumunun değişmesi yani artık kitlelerin bilime hükmeden konumda bulunmasıdır. Eser içeriğinde yazar, tesadüfen bir araya gelmiş topluluklar ile bir amaç uğruna birleşen kitle hareketinin farklarını ele almıştır. Düşünsel aynılaşma içerisindeki birey, çokluğun verdiği cesaretle bireysel olarak frenleyebileceği içgüdülerine artık hakim olamaz. Bu da beraberinde “câni kitleler” denilen kavramın cevabı haline gelir. Çünkü eserde de belirtildiği üzere “Kitle içindeki birey, rüzgarın kendi isteğine göre sürüklediği diğer kum taneleri arasında bir kum tanesidir.”

Fransız sosyolog Gustave Le Bon’un kaleme aldığı bu eser kitleleri sosyal psikoloji yöntemi ile gözlemler, örnekler ve yaşanmış deneyler üzerinden çeşitli biçimde inceler. Kitleler Psikolojisi, bu kitle oluşumunda düşünce dünyasındaki değişiminin, yeni dünyada milletin hükümdara bağlılığı değil hükümdarın kitlelere bağlılığını meydana getirdiğini gösterir. Kitlelere hitap etmenin yolunun bilinçaltı ile başarıya ulaşacağı ve bunu yönetmenin yollarından bahsedilir. Genel olarak kitlelerin duygu ve ahlakı fikirleri, değer yargılarının büründüğü dini şekiller, kitleleri yönetenler ve bunları inandırma yöntemleri, cani denilen kitleler ve seçim kitleleri gibi başlıklar ile kitlelerin sosyal psikoloji üzerinden değerlendiren kıymetli ve okunması gereken bir eserdir.

Hatice Kübra ÜYEL

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla