Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

7 Aralık 2020

Kurşunlu Camii

Mimar Sinan’ın memleketine armağanı olan üç eserden tek ayakta kalan eser Kurşunlu Camii’dir. Camiinin serin avlusu her daim kucak açmıştır telaşlı kalabalıklara. Geniş avlusu kapalı çarşıdan alışveriş yapanları, vakit namazını bekleyen amcaları misafir eder. Kubbesinin kurşunla kaplı olması sebebiyle Kurşunlu Camii denmektedir.

Camiinin bir ismi de Hacı Ahmet Paşa Camii’dir. Ahmet Paşa Osmanlı devletinde hizmet veren bir devlet adamıdır. Camiinin Ahmet Paşa tarafından yaptırıldığını giriş kapısı üzerindeki iki satırlık dört mısradan oluşan kitabeden anlıyoruz. Camii Ahmet Paşa’nın isteği ile 1576 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın camii inşaatına başladığında doksan yedi yaşında olduğunu biliyoruz.

       Camii mimari olarak klasik Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır. Kare planlı bir yapıdır. Camii kapısı ahşaptandır. Giriş kapısında bulunan mukarnas Sinan’ın eserlerinin karakteristik özelliği olarak baykuş şekline benzemektedir. Camiinin mihrabı ve minberi mermerdendir.  Camii gri renk kesme taşlardan yapılmıştır. Tüm pencereler renkli camlarla süslüdür. Bu camlara güneş ışığı değmesiyle camiide bir renk cümbüşü oluşur.

        Camii içerisinde sadece ana kubbe nakışlıdır. Kubbenin ortasında celi sülüsle yazılmış göbek yazısı vardır. “Halim” imzalı bu yazıda Cuma Suresi’nin dokuzuncu ayeti yazmaktadır. “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında Allah’ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır.” Çift revaklı olması sebebiyle İstanbul Üsküdar da bulunan Mihrimah Sultan Camii’ne benzemektedir. Avlu içerisinde sekiz sütun üzerine kubbeli bir şadırvan bulunur. Bu kubbenin içi de nakışlarla süslenmiştir.

         Kayseri’nin göbeğini bir yıldız edasıyla aydınlatan, ağaçların türlü yeşilliğinin arasında nazlı bir gelin gibi bakınan ve tarihin yıkıcı etkisine meydan okuyan duruşuyla bugün de yarında azametini sürdürecek bir yapı olmaya devam edecektir Kurşunlu Camii.

           

 “ Bir alem düşünürüm ezan sesinde;

                                          Bir alem: Ötenin çok ötesinde.
Kimseler görmese, gidip diz çöksem;
Ağlasam caminin bir köşesinde…”

SENA TINAZ

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla