Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

18 Temmuz 2021

Lütfu ve Keremi Çok Bol El-Kerim

Sözlükte “cömert olmak, iyi, ahlâklı, asil ve değerli olmak” anlamındaki kerem (kerâmet) kökünden sıfat olan kerîm “yaratılıştan cömert olan, insanın şerefiyle bağdaşmayan her türlü şeyden arınmış bulunan” demektir. Kerem kavramı Allah’a nisbet edildiğinde “lütuf ve ihsanda bulunma” mânası ağır basar.

Esmâ-i hüsnânın şerhiyle meşgul olan âlimler Kerim isminin övgüye lâyık bütün nitelikleri kapsadığına dikkat çekerler ve bunların başında Allah’ın lütufkarlığı ile affediciliğinin geldiğini belirtirler. Gazzâlî’nin kerîm ismiyle ilgili olarak kaydettiği mânalar bu konuda söylenenlerin en kapsamlısıdır: “Kerîm muktedirken affeden, vaadini yerine getiren, lütfunu umulanın ötesinde gerçekleştiren, kime ne kadar lutufta bulunduğunun hesabını yapmayan, kendisinden başkasına başvurulmasına rızâ göstermeyen, vefasızlığa sitemle mukabelede bulunup dostluğu bozacak bir karşılık vermeyen, kendisine sığınanı yüzüstü bırakmayan, aracı ve şefaatçilere muhtaç kılmayandır.”

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın ‘kerim’ sıfatı birçok ayette geçmektedir. Birkaç tanesine birlikte bakalım, hepimizin de bildiği gibi ilk inen beş ayet olan Alak suresinin 3-5 ayetlerinde Rabbimiz diyor ki: “Oku! İnsana bilmediklerini belleten, (kalemle) yazmayı öğreten Rabbin en büyük kerem sahibidir.” İnfitar suresinin 6. Ayetinde ise Rabbimiz bize şöyle sesleniyor: “Ey insan! ‘üstün Kerem sahibi olan’ Rabbine karşı seni aldatıp yanıltan nedir.” Lütfu, ihsanı böylesine bol olan Rabbimize karşı şükretmemizin kendimizin iyiliği için olduğunu yine ayeti kerimeyle belirtiliyor: “Şükreden ancak kendisi için şükretmiş olur; nankörlük edene gelince, o bilsin ki Rabbim Müstağnidir çok Kerem sahibidir.” (Neml-40). Rabbimiz bize verdiği nimetlerle acaba farkına varıpta şükredecek miyiz, yoksa nankörlük yapıp verdiği nimetleri görmezden mi geleceğiz diye bizleri de imtihan ediyor.

Ayrıca Rabbimiz Kur’an’ı da Kerim sıfatıyla vasfesiyor: “O şüphesiz Kur’an şerefli, mübarek ve değerli (Kerim) bir kitaptır.” (Vakia-77) 

Allah’u Teala’nın Kerim olması bizi rahatlığa sürüklememelidir, nasıl olsa Allah Kerimdir affeder, diyerek yanlış şeylere doğru gidilmemelidir. Zira Allah’ın Kerim olması azabının da Şedid olduğu gerçeğini de değiştirmemektedir. 

Son olarak sözlerimizi peygamber efendimizin bir hadisi şerifiyle bitirelim “Rabbiniz hayydir, kerimdir. Kulu dua ederek kendisine elini kaldırdığı zaman, O, ellerini boş çevirmekten istihya eder.” (Tirmizi, Daavat 118). Bizde Hz. Aişe’den nakledilen hadisle ellerimiz semaya açalım ve “Allah’ım sen affedicisin, kerimsin (cömertsin) affetmeyi seversin bizleri de affet.” diye dua edelim.

 

Ayşe KAPLAN

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla