Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

14 Eylül 2020

Mustafa Kutlu – Ya Tahammül Ya Sefer

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu’nun ilk baskısını 1983 yılında yaptığı önemli bir eseri. Kötü gidişata, bozuk düzene tahammül edemeyip sefere çıkan, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden okumak için gelmiş, sadece okumakla kalmayıp davaları için her türlü fedakârlığı yapan saf, temiz, atılgan bir grup Anadolu gencinin her birinin nerelere nasıl savrulup gittiğini anlatan bir kitap. Hedeflerine ilerlemek için belirledikleri kırmızı çizgilerin değişen şartlarla kaybolup zevklerine göre şekillendiği bir hayata kapılıp gidiyorlar. Fakat bu gidişat hesap etmedikleri ideallerinin bir gün karşılarına çıkıp onların içlerine aslında özlem duyacakları bir rahatsızlık verecek.

Kitap birçok kişinin hayatını, fikrini dava için nasıl buluşturduğunu betimliyor.Dava erlerinin değişen hayat yolculuğu sırasında şuur kaybolunca nelerin değişeceğini gösteriyor.Dava için verdikleri sözleri unutup kokteyl partilerine, siya-set sahnesine girdiklerinde vicdanlarının sesinden bir türlü kurtulamıyorlar. Samimi ve sıcak bir dili olan bu kitap idealleri ile arzuları arasında gidip gelen insanlara şahitlik ediyor. Müslüman fıtratımızın bize verdiği değerlerden kopmuş yaşantının çirkin soğuk yüzü ile karşılaşıyoruz.Okudukça düşüncemizden ve davamızdan vazgeçmenin insanı nelere sürükleyebileceğini, nasıl bir ruh haline getirebileceğini ve vazgeçmemek gerektiğini görüyoruz.

Hoş ve sade bir anlatımı olan kitap ayrıca yazarının yaptığı betimlemelerle zihin dünyamızda sadece görsel olarak değil duygusal olarak da daha iyi bir yer edinmesine sebep olup sanki kitapta anlatılanları birebir yaşıyormuş hissi veriyor.

13 başlık altında toplam 124 sayfadan meydana gelen bu eseri herkese tavsiye eder, iyi okumalar dileriz .

Furkan Karataş

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla