Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

17 Ekim 2020

Özgürlük Adına

Erva Zikra KARAKUŞ

İnsanlar, hiçbir bilgiye sahip olmadan doğar. Ve yaşamı boyunca birçok bilgi öğrenir. Batılılaşmayla beraber çoraklaşmaya başladığımız ve nihayetinde nesillerin köksüzleştiği bu süreçte karanlığa küfretmek yerine bir mum da biz yakmalıyız. Peki, bu süreçte neden okumuyoruz?

Öncelikle okumanın bir ihtiyaç olduğunun farkında değiliz. Tıpkı hava, su ve ekmek kadar gerekli olmadığını düşünüyoruz. Oysaki aç birisi karnında hissettiği açlık için yemek yeme ihtiyacı duyuyorsa, bizimde düşünce kısırlılığımızı ve manevi açlığımızı doyurmak için okumaya ihtiyacımız var.  Bir muhasebe yaptığımızda şu yanıtlar öne sürülerek niçin okumadığımızı dile getiririz. Meşguliyetlerimiz fazla(!) okuma alışkanlıklarımız yok veya tembellikten söz ederiz. Fakat okumazsak dünya üzerinde iyi, güzel, bir yer edinebilir miyiz? İranlı sosyolog Ali ŞERİATİ’nin de dediği gibi ‘’Okuyun diyor okuyun çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor .’’ Baktığımız zaman küreselleşen dünya düzeninde mankurtlaşan Müslüman toplumlara şahit oluyoruz. Bunun en büyük nedeni ise bilgi çağındaki gençliğin ilgi odaklı bir hayat nüksetmek istemesidir.  Okumayan, yazmayan ve tefekkür etmeyen bu nesillerin bulunduğu ülkeler bir girdaba düşmüş durumda.

İnsanoğlu aklıyla düşüncesiyle mevcuttur bu dünyada.  ‘Düşünüyorum o halde varım .’ sözü de buna değinir zaten.  Yani insan düşündükçe aklettikçe var olur hayatta ve varlığını hissettirir çevresine. Düşünce de ancak okumak ile mümkündür. Zaten ‘ ikra ’ ile belirsizlikler, bilinmezlikler ve tespitsizlikler çözüme kavuşmamış mıydı? Bir düşünür ‘Öğrenmek için değil yaşamak için okuyorum.’ der okumaktan maksat yaşamak ise okumuyorsak eğer yaşadığımızdan söz edebilir miyiz?  Rabbimizin ilk emri olması hasebiyle okumak önem arz eder. Bir Japon şiirinde okumanın önemi şöyle dile getirilir:

 

Elmas bile işlenmez ise

Gösteremez cevherini

İnsanda böyledir işte

Ancak okursa gösterir

Gerçek değerini

 

Kendi benliğimizi aktarabilmek için…

Önce nefsimizin peşi sıra neslimizin inşa için…

‘Bir öykün olsun ki başkalarına öykünmeyesin’ der Ramazan KAYAN bırakabileceğimiz öyküler için.

Tüm kitaplar bir kitabı anlamak içindir. Kur’anı daha iyi idrak etmek için.

Ve son olarak toplumda ‘ BEN VARIM’ demek için okumalıyız.

Bilge kral Aliya İZZETBEGOVİÇ’inde dediği gibi ‘ Okumak özgürlüğe uçmaktır. Özgürlüğe kanat çırpmaktır.’ Özgür olmanız dileğiyle…

Vesselam…

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla