Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

19 Ekim 2020

Pepee Olmak İstiyorum!

Sen hiç Pepee olmak istedin mi abicim?
Ben istiyorum. Sadece Pepee olmak istiyorum. Onun gibi mutlu ya da mutsuz anlarımda, yanımda Şuşu’nun olmasını istiyorum. Olmak istiyorum işte, ne bileyim. Sadece olmak. Gerçekten var olmayıp var olmak istiyorum. Karışık ama öyle be abicim. Böyle düşündüğüm için bana ”Saçma, boş konuşuyorsun” deme olur mu? Lütfen bırak, saçma olsun ama olsun…
Neden bana Şuşu olmaya çalışmadın? Doğru, şimdi sen Şuşu kim onu da bilmiyorsun değil mi abicim? Anlatayım sana. Şuşu her zaman Pepee’yi dinliyordu. Pepee yanlış yapsa bile dinliyordu. Sen en son beni ne zaman dinledin? Ya da beni en son ne zaman dinlediğini sandın? Okuldan eve geldiğimde sana okuldaki kavgamı anlatacaktım belki sen de bana, kavga etmek yanlış deseydin keşke… Biliyor musun? Sen bana ”Kavga etmek yanlıştır be çocuğum bir daha kavga etme sakın!” demen için okulda iki defa kavga ettim. Ama sen eve gelip bana sadece kızdın. Neden kavga ettiğimi bile sormadın. Belki sorsan kimin haklı olduğunu anlardın ama sormadın işte… Sonra da gidip haber kanallarını çevirmeyi tercih ettin…Ha evet lafı gelmişken haber programı bile olmak istiyorum. Gülme be abicim. Çünkü benden çok haber programlarını takip ediyorsun. İstiyorum sadece…
Geçenlerde de yine sana okulda ne yaptığımı anlatmak istedim. Okulda geçen komik anımı anlatacaktım ama sen beni görünce hemen sınavımın nasıl geçtiğini sordun. Benim nasıl olduğumu sormadın, belki de merak bile etmedin… Belki sen de haklısın. Bana neden böyle davrandığını çok merak ediyorum. Acaba yetişkinlerin konuşma dilini mi bilmiyorum? Ama yine de sana kızamıyorum sadece biraz, çok az kırgınım. Keşke Şuşu yanımda olsaydı, ben de Pepee olsaydım…
Şimdi yine Pepee’ yi izliyorum yanımda da kumanda, kimseye vermek istemiyorum. Pepee, yine Şuşu ile konuşuyor. Pepee iki ekmek almış ve çok mutlu. Peki, “ben neden ekmek almaya giderken mutlu değilim” diye düşündüm ama cevabını kendim veremedim. Çocuğum ya ben, herhalde ondan. Annem öyle söylemişti. Çünkü annem babamla konuşurken ben ”Ne konuşuyorsunuz?” diye sormuştum da annem kızarak “Sen daha çocuksun anlamazsın!” demişti. Öyle değil mi? Ben daha çocuğum ve hiçbir şeyi anlamam, haklısın be abicim ben hiçbir şey anlamam. Ama bak şunu hiç anlamıyorum ki Pepee her şeyi anlıyor. Acaba Şuşu ona, anlattığı için mi bir türlü anlamadım. Bana anlatır mısın abicim? Ben pepee olmak istiyorum işte kızma tamam mı?
İnsanlar hata yapar, bak bunu öğrendim abicim. Hatta var ya bununla ilgili bir atasözü bile varmış yeni öğrendim; hatasız kul olmaz. Peki, benim yaptığım hatalarda, yanlışlarda neden bana doğruyu öğretmek yerine hep kızdınız? Siz hiç hata yapmadınız mı? Sizler hiç çocuk olmadınız mı be! Neden beni anlamak istemiyorsunuz? Kafamda hep bu sorular var ve daha fazlası… Ama Şuşu olsaydı, bana cevap verirdi. Pepee olmak istiyorum işte anlıyor musun?
Teneffüste arkadaşımla konuşurken ben Pepee izliyorum dedim ve o bana gülerek “bebek misin sen be” dedi. Ben de ona “peki sen neden doktorlar dizisini izliyorsun?” diye sorunca, o da “doktor olmak istiyorum, o yüzden izliyorum” dedi. Ben ona diyemedim tabii benim de Pepee olmak istediğimi, sessiz kaldım. Neden beni sessiz bıraktınız abicim?
Alıştım artık sokaklarda, koridorlarda sessizce yürümeye. Zor gelmiyor artık. Önceden kendime Şuşu arardım. Konuşurdum deli gibi ama cevap gelmezdi, bir ses bile gelmezdi sadece ben ve koca boş duvarlar… Ben de kendime Şuşu aramayı bıraktım, sessizce bir mucize olmasını ve duvarların benimle konuşmasını bekliyorum. Artık ne yaptığımı ben de bilmiyorum… Yoruldum.
Hayallerim de benimle birlikte yoruldu. Olmayacak bir hayale kaptırdım kendimi haklısın be abicim sen de haklısın ama sana son olarak bir şey söyleyeyim mi?
Şu an benim sessiz çığlıklarıma cevap vermek istiyorsan etrafında, yanında, yan odada olan çocuğun yanına git ve ona, onun ne kadar değerli olduğunu, onu ne kadar sevdiğini anlat ve ona sımsıkı sarıl. Masal oku mesela geceleri. Onu hiç bırakmayacağını söyle hatta hissettir. Onunla arkadaş olmaya çalışma! Sadece ona iyi bir aile, iyi bir anne, iyi bir baba olduğunu hissettir. Bizim zaten arkadaşlarımız var ama anne babamız sadece bir tane.
Hep onu sev olur mu? Yoksa o da benim gibi Pepee olmak ister. Anlıyor musun beni? Bir çocuğun sesini duyuyor musun, onu anlıyor musun? Kusura bakma abicim belki anlamadın beni; belki hayal dedin belki gözlerin doldu bilmiyorum. Ne de olsa ben yetişkinlerin dilini bilmiyorum, özür dilerim sizi anlamadığım için… Pepee olmak istiyorum anlıyor musun beni? Sadece olmak… Gerçekten var olmayıp var olmak istiyorum. Karışık ama öyle be abicim. Böyle düşündüğüm için bana saçma, boş konuşuyorsun deme olur mu? Bırak saçma olsun ama olsun…

Şeyma Mirbanu TAŞÇI

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla