Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

17 Ekim 2020

Popüler Tembellik

 

Kaç kişi üniversitenin niçin var olduğunu söyleyebilir? Kaç kişi üniversitelerin amacını biliyor ve bunu bilerek hareket ediyor? Çok az değil mi? Neden olduğunu söyleyeyim; Diyelim ki biz aylarca belki yıllarca bir üniversite kazanmak için çalıştık çabaladık, Allah’a (cc) tevekkül ettik ve istediğimizi elde ettik. Sonra kendimize bir söz verdik ve ‘Çok ama çok çalışacağım, sorumluluklarımı bilen ve mesleğimin hakkını veren bir birey olacağım.’ dedik. Buraya kadar çok güzel. Umutluyuz, çalışma azmimiz ve gerçekleştirecek hedeflerimiz var. Velhasıl üniversiteye başladık. Ama o da ne?

Üniversite öğrencileri olarak birçoğumuz hayattan istediğimizi almışçasına hareket etmeye başlarız. İlk başlarda üniversitenin kolay olduğunu düşünerek amaçsızca bir hayata doğru kayarız. Daha sonra arkadaşlar edinir, farklı ortamlar içerisine gireriz. Çevrede de bu rahatlığı görünce tembelleşmeye başlarız. Müzik tarzımızdan giyimimize varan değişiklikler yaparız. Derslerimizden, geleceğe yönelik planlarımızdan ve ileriye olan yürüyüşümüzden geri kalmaya başlarız. En acısı da bir süre sonra kendi karakterimizden tüketmeye başlarız. Malcolm X der ki; “Bir amaç uğruna ayakta değilseniz, her darbe sizi yere serebilir.”

Ey kardeşim, senin de üniversite serüvenin böyle ise yapman gereken iki şey var. Sevgi duyacağın ve kaygı edeceğin amacı tespit etmelisin. Daha sonra kendine minik görevler vermelisin. Bir yetimin başını okşayan el olmak, tanımadığın birine selam vermek, kırgın arkadaşına çay ısmarlamak, tek bir kişiye de olsa Allah’ı hatırlatmak bu görevlerden olabilir. Her günün sonunda bir muhasebe yapacaksın ve soracaksın vicdanına; ‘Ben bugun olmasaydım dünya ne kaybederdi?’ Eğer bu sorunun cevabında vicdanın seni tatmin eden bir cevap veriyorsa iyiye gitmeye başlamışsındır. Öyle ya “Bir şeyin tarifi yokluğunda oluşturduğu boşluktur.” der İhsan Fazlıoğlu.

Eğer problem varsa hayatımıza yönelik suçu öğretmenlere, sisteme arkadaşlara atmakla ileriye gidemezsin. Ama kendine ayna tutarak eksiklerini tamamlayıp elinden geleni yaparak daha iyi olabilirsin. Çöpçü isen en iyi ben temizlemeliyim şiarıyla yaşamalısın. Her olayı yaşayarak tecrübe edecek kadar vaktinin olmadığını bilecek ve tecrübelerini paylaşacaksın. Uyumadan önce hayalini duana katacaksın ve rüyada görmek umuduyla uyuyacaksın. Çünkü rüyana girmeden hayatına girmez hayalin.

Barış KARAKAYA

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla