Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

17 Temmuz 2021

Sabır Kahramanı: Hz. Eyyüb Peygamber

Sabır, ya da zorluklarla baş edebilme gücü zor koşullar altında cesaret ve metanetini yitirmeme duygusudur. Sabırlı insan uzun süreli gecikmelere ve tahriklere rağmen moralini bozmadan yoluna devam eder veya beklemesini sürdürür. Sabır acıdır, ama asla bir çile değildir, sabrı çileye çeviren hiçbir şey yapmadan beklemektir, sabır bir harekettir bir bekleyiş değil, sabır gölge ister, sabrın gölgesi ise gönülden dile dökülen şükürdür. Sabret! Çünkü sabrın sonunda, açılan kapı bir rahmettir. Sabır, imtihana dayanabilme gücü belki de imtihan yolunda en önemli bir nedendir. Bu dünyadaki herkes, her canlı belirli şeylerle bir imtihan içinde aslında bazıları açlıkla, bazıları mallarıyla, bazıları canıyla, bazıları korkularıyla bir imtihan veriyor. Zengine imtihanın ne diye sorarsan imtihanım malımdır, fakire imtihan ne diye sorarsan imtihan açlıktır der belki de, dünyaya geliş amacımız imtihan aslında ve bu imtihanla nasıl baş edebileceğimiz, yani bir bakıma karşılaştığımız zorluklarla nasıl baş edebileceğimiz bu da ancak sabırla mümkündür sanırım. Peygamberlerin bile imtihanları olduğuna göre bu dünyada herkes bir imtihan içinde demek ki. Düşünüyorum da peygamberler bile imtihana çekilmiş bu dünyada, bizim imtihanlara maruz kalmamamız acayip bir hal alırdı herhalde. Dünyaya sunulan evrensel mesajda bizlere bunu gösteriyor aslında yani Allah’ u Teâlâ bizi bu dünyaya birçok imtihan için gönderdiğini ve bu imtihanın da ancak sabırla kazanabileceğini belirtiyor bir bakıma. “Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir.” ( Hadisi Şerif) 

Sabır kahramanı denilmemiş ya boşuna Hz. Eyüp’e. Hz. Eyüp de birçok imtihana maruz kalmıştır, 70 sene boyunca zengin sayılan bir mal varlığına, canlı ve sağlam bir vücutta, birçok dosta, 10 çocuğa ve kendisine sadık bir eşe sahipken Allah onu meleklere örnek olarak gösterince Şeytan Allah’ a şöyle der: “ Eyyüb’ ün erdemi servetinden gelmektedir. Onun evlatlarını ve servetini elinden alırsan sana isyankâr olur.” der ve Allah’ta Şeytana Eyyüb peygamberi denemesi için izin verir, Şeytan Eyyüb peygamberin evladını ve mülkünü yok eder. Hz. Eyyüb’ e bir hastalık verir. Tabi ki Eyyüb Peygamber sabır gösterir, ve bunca şeye rağmen mücadele eder, zorluklarla baş edebilmenin sabırla olacağını bilir çünkü sahi imtihanda sabırdan başka ne fayda edebilir ki, Hz. Eyyüb’ te bunun farkındadır ve 18 yıl boyunca sabırla yoluna devam edip, sabırla müjdelenen insanlardan olur ne mutlu Hz. Eyyüb’ e ki, imtihanına sabır gösterip sabırla müjdelendi.” Sabır boyun eğmek değil, mücadele etmektir. (Hz. Ömer) 

Peygamberlerin hayatlarında bizim yaşadıklarımızdan çok daha fazla imtihan var aslında ama biz en ufak sorunlara karşı sabır gösteremeyecek kadar aciziz ne yazık ki, hâlbuki sabır zorlukla karşılaştığımız an verilen tepkiye bağlıdır sadece o an herşeyin gidebileceğine inansak sabırla mücadele edip belki bizlerde peygamberler gibi sabırla müjdelenenlerden olacağız, ne var ki biz o kadar aciz varlıklarız ki dert edilmeyecek kadar küçük olayları kendi belleğimizde o kadar çok büyütüp sabır edilemeyecek dereceye getiriyoruz, aslında her şey bizde bitiyor yani, kafamızın içinde kurduklarımızla ve irademizle, keşke en zor anlarımızda en dayanamadığımız anlarımızda olayları abartıp ya da büyütmenin bir anlamı olmayacağını her şeyin geçici olacağının farkına varabilsek “ Makbul sabır, musibetle karşılaştığımız ilk andaki sabırdır.”( Buhari) cennet ucuz değil, cehennemde lüzumsuz değil diyorlar ya mutlak olan cenneti kazanabilmek de belki tek bir şeyle mümkün o da SABIR… En dayanılmaz anlarda peygamberlerin yaşadıklarını göz önüne getirip, Allah peygamberlere dahi imtihan vermiş ve bu imtihanda başarılı kılmış, inşaAllah bende bu imtihanda başarılı olabilirim demek ümidiyle, umarım bizlerde imtihanımızın üstesinden sabırla gelebiliriz, Allah hiç kimseye gücünün yetmeyeceğinden fazlasını yüklemez biz bu imtihanı yaşıyorsak bu imtihanın üstesinden gelebilecek güce de sahibizdir, Allah’ın izniyle bunların farkında olup, sabır gösterebilmek ümidiyle vesselam…

Hayrünnisa Koyuncu

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla