Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

18 Temmuz 2021

Sivas’ı Geziyorum (Şifaiye Medresesi)

Rotamızı tarihimize damgasını vuran, İç Anadolu’nun incisi Sivas’a ve onun eşsiz güzelliklerine çevirdik. Sivas, tarihi İpek Yolu üzerinde olan ve Kral Yolu olarak bilinen güzergâhın geçtiği bir şehirdir. Selçuklular döneminde ticaret yapan kişilerin ziyaret ettiği bir merkez olmuştur. Çok fazla Selçuklu eserinin bulunduğu şehir tarihi ve doğal güzellikleriyle yüreklerimizi fethetmiştir. Hangi güzelliğini anlatarak söze başlasak diye kararsız kalırken son zamanlarda sağlığımızın daha çok kıymetini bilmemiz gerektiğini hatırlatan salgın sürecinde, Selçuklu Dönemi’nde hastaların tedavi edildiği ve aynı zamanda tıp tahsilinin yapıldığı en önemli medreselerden biri olan Şifaiye Medresesi (Sivas Darüşşifası) ile Sivas’ı gezmeye başlayalım dedik.  Günümüze ulaşabilen bölümüyle Şifaiye Medresesi 3400 metrekarelik alanı ile Anadolu’nun en büyük şifahânesidir. 1217/18 yıllarında I. İzzeddin Keykâvus tarafından yaptırılmıştır.

İzzeddin Keykâvus âdil, âlim, bilginleri sever, iyi huylu, cömert, hayatının son senelerini hastalıklarla geçtiği için hekimlere ve tıbba önem veren önemli bir hükümdardır. Veremden öldüğünde henüz 35 yaşlarındaydı.

Sultan I. İzzeddin Keykâvus’un yaptırdığı bir diğer adıyla Sivas Şifahanesi taçkapı üzerinde yer alan Arapça kitâbede “Darüssıhha” yazılıdır. O dönemlerde insana hizmet için yapılmış Şifahane Timur’un Anadolu’yu işgali ile tahrip olsa da, Osmanlı hâkimiyetiyle dini eğitim veren medrese olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yine I. Dünya Savaşı sırasında askeriye tarafından eşya ve levazım ambarı olarak kullanılmıştır. Bu yıpranmalar sonrasında 1937 yılında Mimar Sedat Çetintaş tarafından Türk Tarih Kurumu adına yapılan kazıda, anıtın içine sonradan yapılmış duvarlar yıktırılmış, yapısal zenginliği ve çinileri gün yüzüne çıkarılmıştır.

Dört eyvanlı, açık avlulu  medrese; etrafı çevrili otuz odadan oluşmaktadır ve ana eyvanından süslemelere önem verilmiştir.

Anıtın taçkapı kemerinin köşelerinde yürür durumdaki iki hayvan kabartması bulunmaktadır. Boğa ve aslan olarak kabul edilen figürler sıhhati ve gücü temsil etmektedir.

Eski şöhretini özleyecek olsanız da, tarihi yapının görkemini seyretmek için Şifaiye Medresesini ziyaret edebilirsiniz. 

Gamze ÇAMLIBEL

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla