Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

22 Ekim 2020

Sosyal Medya Kullanımı

İçerisinde bulunduğumuz çağ teknoloji çağıdır ve şüphesiz teknolojinin faydalanılan kısımları mevcuttur. Çağın gerekliliği haline gelen teknoloji hayatımıza çeşitli platformlarla, sanal bir hayat sunuyor ve sunmaya da devam edecek. Aslına bakarsanız siz de bu sanal düzene çok yabancı değilsiniz. Halk arasında “Sosyal Medya” dediğimiz şey, gün içerisinde dünyanın farklı bölgelerinden insanların, bilgi edinmek, eğlenmek ve gündemi takip etmek adına sıkça kullanmış olduğu bazı uygulamalardan ibarettir. İnsanların bilgiye ulaşımını kolaylaştırmak sosyal medyanın temel amaçlarındandır. Hep birlikte şahit olduğumuz son salgın süreci bize bunu kanıtlar niteliktedir.
Dünyanın bir ucundan diğer ucuna bilgi taşıyan sosyal medyanın biz insanlar üzerinde şüphesiz zararları da mevcuttur. Özellikle gençleri hedef alan sosyal medyayı bir “zaman öğütücüsü” olarak nitelendirirsek hata etmiş olmayız sanırım. Tabii bu problem sosyal medyadan değil bilinçsiz kullanıcılardan kaynaklıdır. Bilinçli kullanıldığında birçok yararı olan ancak bilinçsiz bir kullanımda âdeta bir savaş baltasına dönüşen sosyal medyanın, ilerde nasıl bir hâl alacağını tahmin etmek pek mümkün görünmüyor.
İnsanları gerçek hayatta bu kadar birbirinden uzaklaştıran sosyal medya, sanal âlemde nasıl bu kadar yakınlaştırıyor? Bu da ayrı bir merak konusu tabi ki. Sorunun temeline inecek olursak hayatımıza bu kadar müdahil olan, aile fertlerini birer odada yalnız oturmaya mahkum eden, gerçek hayatta insanları bireyselleştiren, bilginin alım adresi olan kitap yerine kendini insanlara sunan sosyal medyayı verimli bir şekilde kullanmak çok da zor değil aslında.
İlk olarak şunu bilmemiz gerekir ki gerçek hayat sosyal medyanın bir parçası değil, sosyal medya gerçek hayatın bir parçasıdır. Bu mihenk taşından hareket edecek olursak sosyal medyanın değerini ortaya koymuş oluruz ve değerini biçtiğimiz bu mecranın kullanım süresini ve önemini belirlemiş oluruz. Bir diğer problemimiz ise insanların sosyal medyayı kullanırken kendilerini gerçek benden uzaklaştırarak hayali bir ben yaratma çabasıdır ki bu insanımızda çok kimliklik sorununu ortaya çıkarır ve bu problem insanda karakter çatışmasına sebep olur. Bu yüzden sosyal medya kullanıcılarının güçlü benler olması gerekir aksi takdirde kültürel yozlaşma ve özenmeyle geçen bir ömür içerisine hapis olabilirsiniz.
İnsanları tek bir kalıp haline getiren sosyal medya kültür, dil, din, ırk ayırt etmeden her kullanıcının istediği gibi kullandığı bir âlem olmasından dolayı aşırı hümanist gibi görünen bir değer katilidir. Toplumdaki espri anlayışını, giyim tarzını, tek gecede değiştirme gücüne sahip olan bu mecrayı doğru kullanmaya mecburuz…

İbrahim DOĞAN

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla