Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

5 Aralık 2020

Süpürge Sesleri

Günler geçiyor, durdurmak istiyorum geceleri, tutmak istiyorum geçen günlerimi. Şimdi pencereden dışarıya baktığımda bir amca yerleri süpürüyor tüm dertlerden uzak sanki bir ritim tutturmuş, gün ışığını yeryüzüne dağıtmakla meşgul olmuş, çiçekler açmış, bir abla ağzındaki maskeyle savaşır gibi çekiştirip sanki son otobüse yetişmeye çalışır gibi hızlı ve kaygılı adımlıyor kaldırımları, sessiz sakin sokakta bir çocuk sesi arıyorum lakin tek duyduğum ses süpürge sesleri oluyor, kızıllığa boyanan gökyüzünün altında.
Her geçen gün kaygılarımızı büyütüyoruz haberler karşısında, sevdiklerimiz için meraklanırken sabırsızlık içimizi kemiriyor. Peki, bu durum karşısında ne yapmalı insan? Kendimize, içimize dönmeliyiz; kendimizi tanıyabiliriz fikrimce. İçimiz gökyüzü kadar sonsuz okyanuslar gibi derin olabilir. Fark edebilsek… Önemli olan fark edebilmek içimizde olan biteni. Kötü olaylar karşısında gösterdiğimiz tepkiler biziz. Aslında o zaman işte kendini görebilmektedir insan.
Filmler, kitaplar, diziler ve onlarca okunması izlenmesi gerekenler arasında bocalarken bugünlerde en çok camilerin mahzunluğu bizi yoran. Şu günlerde aklıma camilerde kıldığımız teravih namazları, huşu içinde okunan dualar, koşuşan çocuklar ve edilen dualara hep birlikte âmin diyen bir ümmet geliyor.
Dua etmek ne güzel, duanın büyüklüğünü düşününce, el açmak ne kadar güzel gönülden isteyince.
İçinde bulunduğumuz süreç nihayete erince elimizde tek kalan evde kalmak olmamalı. Kendimizi dinlemiş, iyi ve kötü yönlerimizi keşfetmiş, yeni bilgilerle donanmış olarak çıkmak varken üstelik bu süreçten.
Günlerimiz geçiyor tutamıyoruz üstelik… Her yeninin eskidiği, yarınlar dediğimiz dünleri yaşadığımız dünyada yeninin eskimediği, yarınların ve dünlerin hesabının görülmediği vuslata dair tüm dualarımız ve ümitlerimiz.
Bu süreç büyük bir fırsat ve bu fırsatı değerlendirebilen insanlardan olmak, işte bu duamız…

Hatice Kübra DEMEZ

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla