Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

17 Temmuz 2021

Suni Korku İslamofobi!

“İslamofobi” bu kelimeyi ilk duyduğumda bayağı şaşırmıştım. Çünkü İslam dini merhamet ve şefkat dinidir. İslamofobi ise manası itibari ile İslam’a karşı duyulan korku anlamını taşımaktaydı. Peki, evrensel bir din olan İslam nasıl böyle bir ithamla karşı karşıya kalıyordu. Veya başka bir deyişle yeryüzünde bulunan yüzlerce dinden niçin sadece “İslam” fobi kelimesiyle birlikte kullanılmıştır. Bu soruların cevabını islamofobinin nasıl ortaya çıktığını açıklayarak bulmaya çalışalım.

Öncelikle islamofobi fikrinin temelinde derin bir cehalet ve bilgisizlik yatmaktadır. Bu durumu en iyi açıklayan örneklerden biri dünyanın en ünlü militan ateisti Richard Dawkins’in “İslam’ı eleştirmek için kuranı okumamama gerek yok. ” sözüdür.

İslamofobi 11 Eylül 2001 tarihinde ikiz kulelerin yıkılması ile ön plana çıkmıştır. Batının Ortadoğu’da kurduğu ve kendisini sözde İslami bir yapılanma olarak tanıtan ( DAEŞ ) örgüt ile daha çok duyulmuştur. Bu örgüt terörün İslam ile yakınlık iddiasını beslemek için maşa olarak kullanılmıştır. Bu maşanın faaliyetleri ise medya tarafından sürekli servis edilerek İslam’ı karalama kampanyasıyla sürdürülmüştür.

Gelin bu iddiayı tarihin kendisiyle çürütelim: Eğer sanıldığı gibi olsaydı İslam’ın kalesi olan Osmanlı yüzyıllarca birçok milleti ‘İslam terörü’ ile nasıl yönetebilirdi?

Meseleye bir başka açıdan yaklaşalım; Hitlerin 6 milyon insanı katletmesi, Amerika kendi topraklarındaki 8 milyon Kızılderili insanı katletmesi ve son olarak yakın zamanda yeni Zelanda’da Hristiyan bir adam tarafından camideki 49 kişinin katledilmesi. Hristiyanlık düşüncesi adı altında yapılan bu katliamlar sonucunda neden hristiyanofobi diye bir kavram duyulmadı ve oluşmadı. Ceninde bir mülteci kampına zırhlı birliklerle saldıran İsrail 1300 sivili katletti. Lübnan’ı bombalayan İsrail binlerce sivil insani katletti. Yine yakın zamanda Türkiye’de buluşup Filistin’e insani yardım götüren siviller İsrail tarafından katledildi. Peki, neden bu olaylar neticesinde yahudiofobi kavramı oluşmadı yada duyulmadı.

Bu örnekler gösteriyor ki islamofobi kavramı doğal bir hal ile ortaya çıkmıyor bizatihi birilerinin algı operasyonu yapması ve bunun yaygınlaştırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Diğer dinler adına yapılan katliamlara sağır ve kör kalan manipülasyonların asıl hedefi İslam’dır.

İbrahim Gündoğdu

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla