Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

26 Aralık 2020

Virtual Education and Khan Academy

Technology gives us the whole world in our hands and by using technology “KHAN ACADEMY” is giving free cast of education facility to all over the World. And today we will talk about The World’s number one Virtual Academy. Before starting I want to ask you, are you planing SAT exam practice or are you an enginiaring student or want to be a game maker and learn education by using internet  without any cost? Then today I will tell you about a web based educational portal. Yeah that’s “KHAN ACADEMY”. Bangladeshi origin entrepreneur and educationist Salman Amin Khan, the sole  founder of the United States based nonprofit world’s number one Virtual Academy called “Khan Academy” (www.khanacademy.org). Khan Academy offers free online educational material and source based support for all students of all ages.

Millions of students from all over the world, each with their own unique story, learn at their own pace on Khan Academy every single day. Their lessons are being translated into more than 36 languages in addition to the Turkish, SpanishFrench, and more versions of their site. Till September 2018 Khan Academy has got 64 million users in 190 countries and 140,000 teachers benefited last year.

 

Khan Academy offers practice exercises, instructional videos, and a personalized learning dashboard that empower learners to study at their own pace in and outside of the classroom. They tackle math, science, computer programming, history, art history, economics, and more. Their math missions guide learners from kindergarten to calculus using state-of-the-art, adaptive technology that identifies strengths and learning gaps. They’ve also partnered with institutions like NASA, The Museum of Modern Art, The California Academy of Sciences, and MIT to offer specialized content. I also asked Turkish students about Khan Academy, they said that it’s very helpful for mathematics and  they are also getting benefit from this Academy. If you are an engineering student then you can learn Robotics and computer programing like CSS, HTML, JavaScript language, SQL Script and more from this virtual academy. 

 

Ok let’s know how khan academy started their journey? In 2004, Salman Khan’s cousin Nadia and her family had visited up in boston (one fo the city of USA) after his wedding and Nadia discussed her Mathmatical problems with Khan. Then he said “ I can teach you even when you go back to New Orleans. We’ll get on the phone and use the internet whatever we can do” and khan started working to make lesson and sharing with his cousin Nadia and he founded his self working with about 10-15 cousins every day after work on the phone,instant massenger,whatever else and one day one of his friend said “to help yourself scale up why don’t you record some of your lessons videos put up on YouTube?” .  

After that, he started out as a tutor for his cousin Nadia and uploded videos on Youtube so she could learn from them but soon his voice took over the world and created an unexpected revolution in education system. Khan is known as the “ Messiah of Maths” and khan academy as “ the future of eaducation”…..Today Salman khan is one of the 100 most influential men in the World.  

 

 Sanal Eğitim ve Khan Akademi

Teknoloji tüm dünyayı bizlerin eline veriyor ve “KHAN AKADEMİ” teknolojiyi kullanarak tüm dünyaya ücretsiz eğitim imkânı veriyor. Bugün, dünyanın bir numaralı bu ‘sanal akademisi’ hakkında konuşacağız. SAT sınavına çalışmayı mı planlıyorsunuz yoksa mühendislik öğrencisi misiniz veya oyun yapımcısı olmak ve interneti ücretsiz kullanarak eğitim almak mı istiyorsunuz? Evet bu “KHAN AKADEMİ”. Bangladeşli girişimci ve eğitimci Salman Amin Khan, Amerika Birleşik Devletleri merkezli kar amacı gütmeyen dünyanın bir numaralı “Khan Academy” (www.khanacademy.org) adlı sanal akademisinin tek kurucusu. Khan Academy, her yaştan tüm öğrenciler için ücretsiz çevrimiçi eğitim materyali ve kaynak tabanlı destek sunar.

Dünyanın her yerinden her biri kendine özgü hikayesi olan milyonlarca öğrenci, Khan Academy’de kendi hızlarına göre öğreniyorlar. Site dersleri; Türkçe, İspanyolca, Fransızca ve diğer versiyonlarının yanı sıra 36’dan fazla dile çevriliyor. Khan Academy Eylül 2018’e kadar 190 ülkede 64 milyon kullanıcıya ulaştı ve geçen yıl ise içeriklerinden 140.000 öğretmen yararlandı.

Khan Academy, alıştırmalar, öğretici videoları ve öğrencilerin sınıf içinde ve dışında kendi seviyelerine uygun çalışmalarına olanak tanıyan kişiselleştirilmiş bir öğrenim panosu sunar. Matematik, bilim, bilgisayar programlama, tarih, sanat tarihi, ekonomi ve daha fazlasını ele alıyorlar. Matematik görevleri, güçlü yönleri ve öğrenme boşluklarını belirleyen son teknoloji ürünü, uyarlanabilir teknolojiyi kullanarak anaokulundan kalkülüse kadar öğrencileri yönlendirir. Ayrıca, özel içerik sunmak için NASA, Modern Sanat Müzesi, California Bilimler Akademisi ve MIT gibi kurumlarla ortaklık kurmuşlardır. 

Khan Academy’i Türk öğrencilerime sordum, matematiğe çok faydalı olduğunu ve bu Akademi’den de faydalandıklarını söylediler. Bir mühendislik öğrencisiyseniz, bu sanal akademiden Robotik ve CSS, HTML, JavaScript dili, SQL Script ve daha fazlası gibi bilgisayar programcılığını öğrenebilirsiniz.

Peki, Khan Academy’nin yolculuğuna nasıl başladı? 

2004’te Salman Khan’ın kuzeni Nadia ve ailesi, düğününden sonra gelirler ve Nadia, Khan’la matematiksel sorunlarını tartışır. Sonra, “New Orleans’a döndüğünde bile sana öğretebilirim. Telefon üzerinden interneti kullanarak yapabiliriz. ”Diyerek, çalışmalara devam etmeyi teklif eder. Bunun üzerine Khan, kuzeni Nadia ile ders ve paylaşım için çalışmaya başlar ve bir zaman sonra da işten sonra her gün yaklaşık 10-15 kuzeniyle telefonda çalışmaya devam eder. Ve bir gün bir arkadaşının “kendine yardım etmek için ölçeği artırıp, neden ders videolarınızdan bazılarını YouTube’a koymuyorsunuz? ” Diye sorması üzerine Youtube’daki videolarını arttırdı. Ancak kısa süre sonra sesi dünyaya yayıldı ve eğitim sisteminde beklenmedik bir devrim yarattı. Han “Matematik Mesihi” ve Han Akademisi “eğitimin geleceği” olarak bilinir. Bugün Salman Han, dünyanın en etkili 100 adamından biridir.

Faysal Mahmud

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla