Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

16 Ekim 2020

Yalnızım ve En Kuvvetli Tarafım Bu

Sümeyye Gölge

 

Yalnızlık yaşamın her anındadır ve bir insanın mutlak olarak sahip olabileceği aynı zamanda başkalarıyla paylaşmayacağı tek varlıktır. Paylaşılırsa zaten yalnızlık olmaz adı! Derinlerde hissedersin sancısını… Bir varoluş sancısı da diyebilirim.

Ta ilk insandan beri vardı yalnızlık. Hz. Adem cennetteki en güzel ırmaklara, en güzel köşklere sahipti. Lakin kendi gibi bir varlığın noksanlığındaydı. Daha sonra Adem (a.s.)’ ın sağ kaburgasından Havva yaratıldı.

Yalnızlığın tanımını tarif etmem zor geliyor bana açıkçası bunun sebebi yalnızlığın paylaşılamaz olması. Yalnızlığını ve düşüncelerini kâğıtla ya da bir başkasıyla paylaşırsan yalnız sayılmazsın ki. Çünkü artık buna başkası da ortak olur. “Çünkü yalnızlık anılarını ayıklamış, yaşamın yüreğinde bitirdiği özlem dolu süprüntüleri yakmış, geriye en acı anıları bırakarak, onları arıtmış, büyütmüş, sonsuzlaşırmıştı.” der Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık’ta.

Yalnızlık da yalnız başınadır. Öyleyse, içine geçmişini, insanları, özlemini, acısını almadan tek başınadır. Kanaatimce yalnızlığı en çok çaresizlikten çaresini kendi üretenler bilir. Evinin kapısını her seferinde anahtarla açmak zorunda kalanlar bilir. Konuşmaya ihtiyacı olduğunda aynalarla konuşan bilir. Her sabah kendi başına uyanıp, geceleri uyanınca kendi üzerini kendi örtenler bilir. En yakın arkadaşı odasının duvarları olan bilir. Tek sığınağı yatağı olanlar bilir.

Hepsinden ziyade bir de başka türde bir yalnızlık vardır; senin gibi olmayanların arasında kalmak. Seni anlamayan insan sürüsünde kaybolmak. Kalabalık içinde yalnızlaşmak ki bu hepsinden acıdır. Ruhu sanki elinden oyuncağı alınmış bir çocuk kadar buruktur. Tozlanmış, yıllarca açılmamış, içinden zamanı sızdıran bir fotoğraf kadar derin ve yalnız hissettirir. Carl Gustav Jung’ın da deyimiyle; yalnızlık insanın çevresinde insanın olmaması demek değildir. İnsan kendisinin önemsendiği şeyleri başkalarına ulaştıramadığı ya da başkalarının olanaksız bulduğu bazı görüşlere sahip olduğu zaman, kendisini yalnız hisseder.

Hepimiz yalnızız. Çünkü hepimizin önemsediği şeyler, değerleri, fikirleri, hayalleri ve bunları beyan ediş şekli ve hal dili birbirinden farklıdır. Gelin o yalnızlıkta yalnız başımıza mutlu olalım. Tek başımıza sinemaya gidelim, tek başımıza dans edelim, tek başımıza gezelim, tek başımıza gülelim.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla