Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

18 Temmuz 2021

Yaratılış Gayemiz

Her yaratılanın mutlaka bir vazifesi vardır. En lüzumsuz görünen küçük bir hayvanın, hatta bir çöp parçasının bile yaratılış gayesi vardır. İnsanoğlunun yaratılışı ise hikmetlerle doludur.

Peki, bütün varlıklardan üstün tutulan insanoğlu neden vardır? Yemek-içmek için, gezmek için, ya da keyif sürmek için mi; yoksa Rabbine hakkıyla itaat edebilmek, acizliğini ve güçsüzlüğünü Rabbine bildirip ondan yardım dilemek ve ona sığınmak için mi yaratıldı?

Allah’u Teâla’nın bizim ibadetimize ihtiyacı yoktur. Eğer ibadete ihtiyacı olsaydı (haşa) melekler her an, her saniye ibadet ederek bu ihtiyacını yerine getirirdi. Yani yine bize ihtiyacı olmazdı. 

Peki, ibadete ihtiyacı olmayan Yüce Rabbimiz bizi neden yarattı? Gelin beraber bakalım.

Zariyat Suresi 56. Ayette:

Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım, buyrulmaktadır. 

Buna istinaden Müslim’den rivayet edildiğine göre Allah Resulü;

Eğer siz günah işlemeseydiniz; Allah sizi helak eder ve yerinize günah işleyip peşinden tövbe eden kullar yaratırdı, buyrulmaktadır. 

Bu ayet ve hadisten anlaşılacağı üzere Allah’u Teâla bizi kendisine ibadet edelim diye yarattı. Günah işlediğimiz vakit de tövbe edip bağışlanma dilememizi emretmiştir. Peki, insanoğlu bu günahları neden işler? İşte tam burada işin içine nefis girmektedir. Bu kadar günaha meyilli olan nefsimizi nasıl terbiye edebiliriz peki? Burada da devreye yaklaşmakta olan Mübarek Ramazan ayı girmektedir.

Nefsin tek terbiye yolu oruçtur. Rivayet edildiğine göre Cenab-ı Hak nefsi yaratınca ona sordu:

-Sen kimsin, ben kimim?

Nefis cevap verdi:

-Sen sensin, ben benim

Allah’u Teâla kendisini tanımak istemeyen nefsi 1000 yıl ateşte yaktı. Sonra tekrar sordu:

-Sen kimsin, ben kimim?

-Sen sensin, ben benim

Allah’u Teâla nefsi tekrar 1000 yıl ateşte yakar sonra tekrar aynı soruyu sorar ve yine aynı cevabı alınca nefsi 3 gün aç bırakır. 3. Günün sonunda tekrar sorar:

-Sen kimsin, ben kimim?

-Sen Alemlerin Rabbi Allah’sın, ben ise aciz bir nefis…

Demek ki nefsi terbiyenin tek yolu oruçtur. O zaman bizi yaratan,  Alemlerin Rabbi için sadece 1 ayımızı oruçlu geçirmek çok zor olmasa gerek…

Safiye Nur Çaycı

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla