Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Tüm Yazılar

11 Eylül 2020

Yaşamın Sırrı Probiyotikler

Probiyotikler kelime olarak ‘Yaşam İçin Olan’ anlamına gelir. İçinde bulunduğu canlının bağırsak kanalında mikrobiyal dengenin düzenlenmesine fayda sağlayan canlı mikrorganizmalardır. Vücudumuzda 10 kat fazla probiyotiğe ev sahipliği yapıyoruz. Probiyotikler vücudun ağırlığından, enerjisine ve beslenmesine kadar birçok yaşamsal mekanizmayı kontrol ediyor.

Bağışıklık sisteminin etkin bir şekilde çalışması için probiyotiklere ihtiyaç vardır. Ne kadar yararlı bakteriler olursa, hastalıklara karşı direncimiz o kadar fazla olur. Bunun en önemli nedeni ise bağışıklık sistemi hücrelerinin %80’ inin bağırsaklarda yerleşik olmasıdır.

Probiyotiğin en önemli özelliği; bağırsak mukozasında tutunabilme yeteneğine sahip olmasıdır. Bağırsaklardaki koruyucu mukoza bakterilerini güçlendirerek, bağırsak geçirgenliğini azaltarak alerjik maddelerin kana geçmesini engeller.

Non-immünolojik savunma gastrointestinal mukozal yüzeyinde salgılanan mukus ve sıvılar fiziki bir bariyer oluşturur. Dışarıdan gelen patojenik mikroorganizmaya karşı ilk savunma sistemi burada gerçekleşmektedir. Cambridge Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları, 2015 yılında çok önemli bir çalışma yayınladılar. Bu çalışmada, insan genomunda başka canlı türlerine ait olan genler bulunduğunu gösterdiler.

DNA’mızda insan genine ait olmayan 145 tane gen olduğunu belirleyen bilim insanları, bu gizemli genlerin izini sürdürdüler. Bilim insanları yaptıkları çalışmada insan genine ait olmayan 145 gen tespit etmişlerdir. Bu gizemli genlerin, probiyotikler sayesinde vücudumuza transfer olduğu keşfedilmiştir. Başka bilimsel çalışmada obez ve normal kilolu insanların bağırsak florası incelendiğinde obez olanlarda Firmicutes adında zararlı bakterinin, kilolu insanlarda yüksek oranda bulunurken, zayıf olanlarda ise bu oran düşük olduğu saptanmıştır. Probiyotik olan Bacteroidetes miktarının da zayıflarda hayli fazlayken kilolu insanlarda bu oran çok düşüktür.

      Eksikliğinde Ortaya Çıkan Hastalıklar Nelerdir?

Probiyotik mantar mikrobu olan Candida, probiyotiklerin kaybedilmesiyle çoğalmaya başlar. Candida enfeksiyonu oluşturur. Şeker yendiğinde, Candida mantarı şekeri kimyasal bir reaksiyonla asetaldehite dönüştürür. Asetaldehit ise, karaciğerde etil alkole parçalanır.

 • K ve H vitaminleri vücudumuzdaki faydalı mikroplar, yani probiyotikler tarafından sentezlenir.
 • Mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin % 95’i bağırsaklarda probiyotikler tarafından üretilir.
 • Kabız ve ishali önler.
 • Solunum yolu enfeksiyonu,
 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • Üreme yolu enfeksiyonu engeller.
 • Kolesterol seviyesini düşürmede etkindirler.
 • Süt ve süt ürünlerinin neden olduğu hazımsızlığın engellenmesine yardımcı olur.
 • Egzama ve alerjilerin tedavisinde olumlu faydaya sahiptirler. Probiyotik gıda ürünleri üç temel kaynaktan sağlanmaktadır. Bunlar:
 • Fermente süt ürünleriyle,
 • Gıdalar ve içeceklere bu bakterilerin canlı hücrelerinin eklenmesiyle (meyve suları, çikolata, et.),
 • Probiyotik bakterilerin canlı hücrelerden hazırlanan farmakolojik ürünler olarak tablet veya kapsüllerin hazırlanmasıyla. Probiyotik besinler; yoğurt, ayran, kefir, peynir, turşu vb. gibi gıdalardır. Probiyotiğin yararları: solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, üreme yolu enfeksiyonların önlenmesinde, kolesterol düzeylerinin düşürülmesinde etkindirler. Süt ve süt ürünlerinin neden oldukları hazımsızlığın engellenmesinde egzama ve alerjilerin tedavisinde olumlu faydaya sahiptirler. Obezitenin oluşumunun engellenmesi ve sağlıklı bir cilt yapısına yardımcı olurlar. Yan etkileri: Lactobacillus ve Bifidobacterium içeren gıda veya takviyelerin herhangi bir risk taşıdığını gösteren delil yoktur. Probiyotiklere bağlı nadir olarak bilinen enfeksiyonlar immun sistem yetmezliği olan ya da altta yatan ciddi hastalığı olan olgularda saptanmaktadır.

Nezira Meryem ASLANTAŞ

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Araç çubuğuna atla